RTSH 24 Live

Filma

 “L’amor fuggente”, një bashkëprodhim italo-shqiptar pritet të jetë gati në verë

 “L’amor fuggente”, një bashkëprodhim italo-shqiptar pritet të jetë gati në verë

"L’amor fuggente", "Dashuri kalimtare", është një komendi romantike, bashkëpunim italo-shqiptar.  E xhiruar në Romë dhe

“Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur” nga Shqipëria drejt Oscar 2023

“Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur” nga Shqipëria drejt Oscar 2023

Filmi “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur”, i cili do të përfaqësojë Shqipërinë në Oscar

TIFF ndan çmimet, 2 kineaste shqiptare mes fituesve

TIFF ndan çmimet, 2 kineaste shqiptare mes fituesve

Ka përfunduar edicioni i 20-të i Tirana International Film Festival, me mbrëmjen-gala në Kinema Millennium, ku janë ndarë çmimet

“Sarajevo Safari” ku njerëzit vriten për ‘qejf’! Pse ky dokumentar ka nxitur polemika në Bosnje?

“Sarajevo Safari” ku njerëzit vriten për ‘qejf’! Pse ky dokumentar ka nxitur polemika në Bosnje?

Një film i ri për luftën në Bosnjë po bën bujë, pasi prek për herë të parë diçka të pathënë

Shkodër, përmbyllet edicioni i 5-të i “Ekranit të Artit”

Shkodër, përmbyllet edicioni i 5-të i “Ekranit të Artit”

“La Macchina delle Immagini di Afredo C” një film me regji të Roland Sejkos ka përmbyllur aktivitetet e edicionit të 5-të të

Tronditet bota e kinemasë, ndërron jetë aktori i famshëm, Ray Liotta

Tronditet bota e kinemasë, ndërron jetë aktori i famshëm, Ray Liotta

Aktori i famshëm i filmit “Godfella”, Ray Liotta, është gjetur i pajetë ditën e sotme. Aktori legjendar ndërroi jetë

"The Spark", Erand Sojli çon heroin shqiptar në kinemanë amerikane

"The Spark", Erand Sojli çon heroin shqiptar në kinemanë amerikane

"The Spark" titullohet filmi i sjellë së fundmi nga aktori i njohur Erald Sojli. Filmi i parë indipendent shqiptaro-amerikan që do hap dyert

Festivali ndërkombëtar i filmit  “Dardan Fest” mban edicionin e dytë

Festivali ndërkombëtar i filmit  “Dardan Fest” mban edicionin e dytë

Festivali ndërkombëtar i filmit  “Dardan Fest” mban edicionin e dytë në Tiranë. Fokusi i “Dardan Fest” ngelet

Alec Baldwin qëllon fatalisht një grua gjatë xhirimeve të një filmi

Alec Baldwin qëllon fatalisht një grua gjatë xhirimeve të një filmi

Një grua u vra pas një të shtëne aksidentale në xhirimet e filmit “Rust” në Santa Fe, New Mexico, tha dje policia. ”Drejtoresha

 Rusia do të fillojë xhirimet e një filmi në hapësirë

Rusia do të fillojë xhirimet e një filmi në hapësirë

Sot e martë, 5 tetor 2021 anija kozmike Soyuz-MS19 mbart me vete artistë që për herë të parë në kinematografi do të

Java magjike e kinemasë në kryeqytet, regjisori Mario Banushi prezanton filmin “Pranvera”

Java magjike e kinemasë në kryeqytet, regjisori Mario Banushi prezanton filmin “Pranvera”

Tirana International Film Festival për 19 vite ka sjellë shumëllojshmëri filmash për publikun shqipatrë. Regjisori i njohur Mario Banushi

Kinematografia botërore në zi, shuhet në moshën 88-vjeçare aktori francez, Jean-Paul Belmondo

Kinematografia botërore në zi, shuhet në moshën 88-vjeçare aktori francez, Jean-Paul Belmondo

Është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare aktori i njohur francez, Jean-Paul Belmondo. Lajmi është transmetuar nga mediat

Nis edicioni i 12- të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për Fëmijë “Anifest Rozafa”

Nis edicioni i 12- të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për Fëmijë “Anifest Rozafa”

Në Shirokë ka nisur të hënën në mbrëmje edicioni i 12- të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për Fëmijë

"Apollonia, perënditë kishin të drejtë", fiton Festivalin e Filmit Arkeologjik

"Apollonia, perënditë kishin të drejtë", fiton Festivalin e Filmit Arkeologjik

Filmi "Apollonia, perënditë kishin të drejtë",  është fituesi i Edicionit të Parë të Festivalit të Filmit

“Open Cinema” nis rrugëtimin në edicionin e pestë dhe në 12 qytete

“Open Cinema” nis rrugëtimin në edicionin e pestë dhe në 12 qytete

“Open Cinema” pas vështirësive të krijuara nga masat kufizuese të pandemisë në sezonin e katërt, ka nisur rrugëtimin

Rusia sfidon SHBA-të, planifikon të xhirojë filmin e parë në hapësirë

Rusia sfidon SHBA-të, planifikon të xhirojë filmin e parë në hapësirë

Agjencia hapësinore e Rusisë ka thënë se do të dërgojë një aktore dhe një regjisor në Stacionin Hapësinor

Gwyneth Paltrow i jep lamtumirën kinemasë

Gwyneth Paltrow i jep lamtumirën kinemasë

Aktorja e njohur amerikane, Gwyneth Paltrow njoftoi zgjedhjen dhe arsyen e saj për t’i thënë lamtumirë kinemasë, duke u shprehur se

Disney me një film të ri Star Wars

Disney me një film të ri Star Wars

Një film i ri që po zhvillohet në universin Star Wars, i titulluar “Rogue Squadron”, është parashikuar të dalë në

Akademia Franceze e Filmit përjashton Roman Polanskin

Akademia Franceze e Filmit përjashton Roman Polanskin

Akademia franceze e filmit, Cesar, përjashtoi Roman Polanski, 87 vjeç, si reagim ndaj një mosmarrëveshjeje prej një muaji me regjisorin

Filmi turk ”Mrekullia në Qelinë e 7-të” kandidat për Oscar

Filmi turk ”Mrekullia në Qelinë e 7-të” kandidat për Oscar

Filmi turk “Mrekullia në Qelinë e 7-të”, regjisor i të cilit është Mehmet Ada Ozekin është nominuar për

“Paranormal” seriali egjiptian që kërkon të fitojë botën

“Paranormal” seriali egjiptian që kërkon të fitojë botën

Mumjet vrasëse, shtëpia e përhumbur, efektet speciale drithëruese dhe muzika e frikshme, seriali Paranormal i lançuar në Netflix

Produksioni shqiptar “Open door” vlerësohet me dy çmime në edicionin e 21-të të Festivalit Europian të Filmit

Produksioni shqiptar “Open door” vlerësohet me dy çmime në edicionin e 21-të të Festivalit Europian të Filmit

Në festivalin e 21 të Filmit Europian që u zhvillua në Leçe të Italisë, produksioni shqiptar “Open door” me regji

Matoshi fiton çmimin “Aktorja më e mirë” në një festival të filmit në Spanjë

Matoshi fiton çmimin “Aktorja më e mirë” në një festival të filmit në Spanjë

Aktorja kosovare Adriana Matoshi ka fituar çmimin “aktorja më e mirë” në Festivalin Mostra de Valencia në Spanjë. Matoshi

Vdes aktori i njohur Sean Connery

Vdes aktori i njohur Sean Connery

Legjenda e kinemasë Sean Connery, i cili u njoh ndërkombëtarisht me një nga rolet e tij më të spitakura si agjenti britanik James Bond,