RTSH 24 Live

Europa

Kriza energjetike: BE përshkruan propozimet për kufirin e çmimit të gazit përpara takimit të premten

Kriza energjetike: BE përshkruan propozimet për kufirin e çmimit të gazit përpara takimit të premten

Komisioni Evropian ka përshkruar strategjitë e mundshme për të kufizuar çmimet e gazit pasi blloku përballet me një krizë

Rusia humbet 31 tanke ndërsa Ukraina bën depërtim në jug

Rusia humbet 31 tanke ndërsa Ukraina bën depërtim në jug

Kundërofensiva e Ukrainës po fitonte vrull të ri të martën pasi forcat e saj rimorën territorin dhe shkatërruan dhjetëra

A do të përdorë Rusia armë bërthamore? Si shpjegohen paralajmërimet e Putinit

A do të përdorë Rusia armë bërthamore? Si shpjegohen paralajmërimet e Putinit

Presidenti Vladimir Putin, i cili sundon fuqinë më të madhe bërthamore në botë, ka paralajmëruar vazhdimisht Perëndimin se

Gjermania dhe Polonia diskutojnë reparacionet e Luftës së Dytë Botërore

Gjermania dhe Polonia diskutojnë reparacionet e Luftës së Dytë Botërore

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock shkoi në Poloni për bisedime me hmologun e saj Zbigniew Rau. Ndër pikat në rendin e ditës

Dekreti i Zelenskiy përjashton bisedimet e Ukrainës me Putinin si "të pamundura"

Dekreti i Zelenskiy përjashton bisedimet e Ukrainës me Putinin si "të pamundura"

Presidenti Volodymyr Zelenskiy nënshkroi një dekret të martën duke deklaruar zyrtarisht perspektivën e çdo bisedimi ukrainas me udhëheqësin

Rusia nuk ka më kontroll të plotë të asnjë prej katër provincave të “aneksuara” të Ukrainës

Rusia nuk ka më kontroll të plotë të asnjë prej katër provincave të “aneksuara” të Ukrainës

Të hënën, ushtria ruse pranoi se forcat e Kievit kishin depërtuar në rajonin Kherson. Ajo tha se ushtria ukrainase dhe "njësitë

Këshilli i Federatës së Rusisë ratifikon aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës

Këshilli i Federatës së Rusisë ratifikon aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës

Dhoma e sipërme e parlamentit rus votoi të martën për të miratuar përfshirjen e katër rajoneve ukrainase në Rusi, ndërsa

Zelensky dhe Musk  polemika  për "sondazhin e planit të paqes"

Zelensky dhe Musk  polemika  për "sondazhin e planit të paqes"

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka reaguar ndaj Elon Musk, pasi shefi i Tesla-s postoi një sondazh në Twitter me sugjerimet e tij për

Tubacioni Greqi-Bullgari fillon operacionet për të nxitur flukset e gazit jo-rus

Tubacioni Greqi-Bullgari fillon operacionet për të nxitur flukset e gazit jo-rus

Greqia dhe Bullgaria kanë filluar operimin komercial të një tubacioni gazi të vonuar gjatë, i cili do të ndihmojë në uljen

Forcat ukrainase rrethojnë trupat ruse në Lyman, një ditë pas pretendimeve për aneksimin

Forcat ukrainase rrethojnë trupat ruse në Lyman, një ditë pas pretendimeve për aneksimin

Më pak se 24 orë pasi presidenti rus Vladimir Putin shpalli me krenari aneksimin e paligjshëm të rajonit të Donetskut të Ukrainës,

Çfarë ndodh më pas pas aneksimeve të Putinit në Ukrainë?

Çfarë ndodh më pas pas aneksimeve të Putinit në Ukrainë?

Lëvizja e presidentit rus Vladimir Putin të premten për të aneksuar pjesë të Ukrainës jugore dhe lindore në mes të luftës

Rusia akuzohet për “rrëmbimin” e kreut të centralit bërthamor të Ukrainës

Rusia akuzohet për “rrëmbimin” e kreut të centralit bërthamor të Ukrainës

 Ofruesi i energjisë bërthamore i Ukrainës akuzoi Rusinë të shtunën për "rrëmbim" të kreut të termocentralit

BE kërkon kufizimin e dhënies së vizave për qytetarët rusë

BE kërkon kufizimin e dhënies së vizave për qytetarët rusë

BE kërkon kufizimin e dhënies së vizave për qytetarët rusë Zyrtari i lartë i Bashkimit Evropian për migracionin të premten

NATO thotë se “përshkallëzimi serioz” i Putinit nuk do ta pengojë atë të mbështesë Ukrainën

NATO thotë se “përshkallëzimi serioz” i Putinit nuk do ta pengojë atë të mbështesë Ukrainën

NATO akuzoi të premten presidentin rus Vladimir Putin për provokimin e "përshkallëzimit më serioz" të luftës në Ukrainë

BE dënon aneksimin rus, nuk do të pranojë kurrë referendume "të paligjshme”

BE dënon aneksimin rus, nuk do të pranojë kurrë referendume "të paligjshme”

Bashkimi Evropian tha të premten se dënoi me vendosmëri aneksimin nga Rusia të rajoneve të okupuara të Ukrainës, duke shtuar se

Tregtia bërthamore e Rusisë me Evropën rrjedh mes luftës në Ukrainë

Tregtia bërthamore e Rusisë me Evropën rrjedh mes luftës në Ukrainë

Ndërsa Bashkimi Evropian ra dakord të kufizojë përdorimin e tij të naftës dhe gazit rus, vendet e tij anëtare vazhdojnë të

Përparimi i Ukrainës në postin rus sfidon kontrollin e Putinit në Donbas

Përparimi i Ukrainës në postin rus sfidon kontrollin e Putinit në Donbas

Trupat ukrainase po lëvizin për të kapur qytetin lindor të Lyman të kontrolluar nga Rusia, duke kërcënuar një pengesë

Rritja e pacientëve në spitalet Covid-19 tregon se  “vala e vjeshtës” është në zhvillim e sipër

Rritja e pacientëve në spitalet Covid-19 tregon se  “vala e vjeshtës” është në zhvillim e sipër

Numri i pacientëve spitalorë në Angli që testohen pozitivë për Covid-19 është në një prirje të qartë

Rrjedhjet “shqetësuese” të Nord Stream tregojnë rrezikun e emetimeve globale të metanit

Rrjedhjet “shqetësuese” të Nord Stream tregojnë rrezikun e emetimeve globale të metanit

Metani që ngroh planetin që derdhet në atmosferë nga tubacionet e dëmtuara Nord Stream ka vetëm një ndikim modest në ndryshimin

Çmimet javore të konsumit në Rusi rriten për herë të parë që nga maji

Çmimet javore të konsumit në Rusi rriten për herë të parë që nga maji

Çmimet javore të konsumit në Rusi u rritën për herë të parë që nga maji, treguan të dhënat e publikuara

Zelenskiy siguron mbështetje ndërkombëtare kundër Rusisë

Zelenskiy siguron mbështetje ndërkombëtare kundër Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy kërkoi të mbledhë mbështetjen ndërkombëtare për vendin e tij kundër Rusisë në

BE-ja zotohet të mbrojë rrjetin energjetik pas “sabotimit”' të gazsjellësit rus

BE-ja zotohet të mbrojë rrjetin energjetik pas “sabotimit”' të gazsjellësit rus

Çdo ndërprerje e qëllimshme e rrjeteve energjetike të BE-së do të kishte një "përgjigje të fuqishme dhe të bashkuar",

Analizë nga Reuters - E vërtetë apo bllof? Pse paralajmërimet bërthamore të Putinit e kanë shqetësuar Perëndimin

Analizë nga Reuters - E vërtetë apo bllof? Pse paralajmërimet bërthamore të Putinit e kanë shqetësuar Perëndimin

Paralajmërimi i fundit i presidentit Vladimir Putin se ai është gati të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur

Fshatra të tëra boshatisen ndërsa ukrainasit ikin nga aneksimi rus, thonë refugjatët

Fshatra të tëra boshatisen ndërsa ukrainasit ikin nga aneksimi rus, thonë refugjatët

"Është qesharake. Askush nuk votoi, por rezultatet janë në përfundim," qeshi Lyubomir Boyko, 43 vjeç, nga Golo Pristan, një