RTSH 24 Live

Europa

Bruksel, NATO ul flamujt në gjysmështizë pas tërmetit në Turqi

Bruksel, NATO ul flamujt në gjysmështizë pas tërmetit në Turqi

Flamujt në selinë e NATO-s u ulën të mërkurën në gjysmështizë për të treguar solidaritet për shkak të

Një valë globale hakerash godet Gjermaninë

Një valë globale hakerash godet Gjermaninë

Një valë globale e sulmeve kibernetike ka paralizuar bizneset dhe institucionet gjermane, njofton Deutsche Welle. Sipas zyrës kompetente federale,

Turqi, numri i të vdekurve nga tërmetet rriten në të paktën në 1.541 dhe i të plagosurve në 11.119

Turqi, numri i të vdekurve nga tërmetet rriten në të paktën në 1.541 dhe i të plagosurve në 11.119

Zv/presidenti i Turqisë, Fuat Oktay, ka bërë të ditur se të paktën 1.651 persona kanë humbur jetën dhe 11.119 të tjerë

Tërmeti katastrofik, Turqia shpall 7 ditë zie kombëtare

Tërmeti katastrofik, Turqia shpall 7 ditë zie kombëtare

Turqia ka shpallur 7 ditë zie kombëtare pas tërmetit shkatërrimtar që goditi vendin të hënën, duke shkaktuar të paktën

Zgjedhjet presidenciale të Qipros shkojnë në balotazh

Zgjedhjet presidenciale të Qipros shkojnë në balotazh

Ish-ministri i jashtëm qipriot, Nicos Christodoulides mori drejtimin në zgjedhjet presidenciale të Qipros të dielën dhe do të përballet

Dhjetë persona të vdekur nga ortekët në Austri dhe Zvicër

Dhjetë persona të vdekur nga ortekët në Austri dhe Zvicër

  Dhjetë persona kanë vdekur si pasojë e disa ortekëve në malet austriake dhe ato zvicerane përgjatë fundjavës, njofton

Przydacz: Vizita e Biden ne Poloni, thelbësore për sigurinë

Przydacz: Vizita e Biden ne Poloni, thelbësore për sigurinë

Vizita e presidentit amerikan, Joe Biden në Poloni është thelbësore për sa i përket mbështetjes së mëtejshme amerikane

Ukraina pret rinisjen e ofensivës ruse më vonë në shkurt

Ukraina pret rinisjen e ofensivës ruse më vonë në shkurt

Ministri i mbrojtjes i Ukrainës përsëriti pikëpamjen se një ofensivë e re ruse pritet më vonë këtë muaj, njofton

Frontex: Imigrantët përdorin kryesisht Ballkanin për t’u futur në BE

Frontex: Imigrantët përdorin kryesisht Ballkanin për t’u futur në BE

Pas njoftimeve nga Frontex, agjencia kufitare e BE-së, se imigrantët dhe azilkërkuesit po përdorin kryesish Ballkanit për të kaluar

Kryeministrja e Finlandës: Nuk na pëlqen që Suedia paraqitet si fëmijë problematik në klasë! Duhet të hyjmë njëkohësisht në NATO!

Kryeministrja e Finlandës: Nuk na pëlqen që Suedia paraqitet si fëmijë problematik në klasë! Duhet të hyjmë njëkohësisht në NATO!

Finlanda dhe Suedia mbeten të përkushtuara për t’u bashkuar me NATO-n, pavarësisht kundërshtimit të Turqisë ndaj kandidaturës

Presidenti i Rumanisë nis vizitën në Azerbaixhan 

Presidenti i Rumanisë nis vizitën në Azerbaixhan 

Presidenti Klaus Iohannis, me ftesë të Presidentit Ilham Aliyev, ke nisur të enjten një vizitë zyrtare në Azerbajxhan, bëhet e

Von Der Leyen në Kiev

Von Der Leyen në Kiev

Presidentja e Bashkimit Europian Von der Leyen ka zhvillua këtë të enjte një vizitë në Kiev, ku u takua me anëtarët e qeverisë

Presidenti Putin ka urdhëruar ushtrinë të eleminojë mundësinë e granatimeve

Presidenti Putin ka urdhëruar ushtrinë të eleminojë mundësinë e granatimeve

Presidenti Putin ka reaguar ndaj sulmeve brenda territorit rus që duket se kanë ardhur nga Ukraina, teksa ka urdhëruar ushtrinë e tij të

Bullgaria nis ndërtimin e gazsjellësit me Serbinë

Bullgaria nis ndërtimin e gazsjellësit me Serbinë

Bullgaria ka nisur ndërtimin e gazsjellësit që do ta lidhë me Serbinë, në përpjekje për hequr varësinë nga gazi

Pavel: Ukraina duhet të lejohet që t’i bashkohet NATO-s menjëherë pas përfundimit të luftës

Pavel: Ukraina duhet të lejohet që t’i bashkohet NATO-s menjëherë pas përfundimit të luftës

Një një intervistë për BBC, menjëherë pas zgjedhjes së tij si presidenti i Çekisë, Petr Pavel, deklaroi se  menjehërë

Francë, protesta kundër reformës në pensione

Francë, protesta kundër reformës në pensione

Në Francë u mbajtën protesta si presion ndaj  presidentit Emmanuel Macron, që të heqë dorë nga plani për reformën

Çavuşoğlu: Türkiye nuk do ta ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO nëse nuk plotësohen kërkesat!

Çavuşoğlu: Türkiye nuk do ta ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO nëse nuk plotësohen kërkesat!

Türkiye nuk do të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO nëse nuk përmbush detyrimet sipas memorandumit trepalësh,

Baerbock i Gjermanisë thotë se G7 po punon për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës

Baerbock i Gjermanisë thotë se G7 po punon për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock tha të enjten se liderët e G7 kishin rënë dakord për mbështetje shtesë për

“Sea-Eye 4” shpëton 90 migrantë në Mesdhe

“Sea-Eye 4” shpëton 90 migrantë në Mesdhe

Në një operacion të përbashkët në Detin Mesdhe, dy organizata gjermane të ndihmës kanë shpëtuar 90 migrantë

Rumania, Azerbajxhani, Gjeorgjia dhe Hungaria nënshkruajnë marrëveshjen për energjinë elektrike

Rumania, Azerbajxhani, Gjeorgjia dhe Hungaria nënshkruajnë marrëveshjen për energjinë elektrike

Krerët e shteteve dhe qeverive të Rumanisë, Azerbajxhanit, Gjeorgjisë dhe Hungarisë kanë nënshkruar të shtunën  një

Akuariumi gjigant AquaDom i Berlinit që përmban 1500 peshq shpërthen

Akuariumi gjigant AquaDom i Berlinit që përmban 1500 peshq shpërthen

Një akuarium gjigant me një milion litra ujë në hollin e Radisson Blu në Berlin ka shpërthyer, duke përmbytur hotelin dhe rrugët

Kryeministri britanik vizitë për herë të parë në Irlandën e Veriut pas marrjes së detyrës

Kryeministri britanik vizitë për herë të parë në Irlandën e Veriut pas marrjes së detyrës

Rishi Sunak takoi të enjten partitë më të rëndësishme politike në Irlandën e Veriut, në vizitën e tij të  parë

Ukrainë – Të paktën dy të vrarë në sulmin rus në qendër të qytetit Kherson

Ukrainë – Të paktën dy të vrarë në sulmin rus në qendër të qytetit Kherson

Të paktën dy persona janë vrarë si pasojë e një sulmi të dyshuar nga forcat ruse në qendër të qytetit ukrainas

Bjellorusia urdhëron tërheqjen e trupave të vendosura përgjatë kufirit ukrainas

Bjellorusia urdhëron tërheqjen e trupave të vendosura përgjatë kufirit ukrainas

Autoritetet bjelloruse kanë urdhëruar tërheqjen e kontingjentit të vendosur javën e kaluar pranë qytetit të Brest, në jugperëndim