RTSH 24 Live

Bota

Zelenskiy i Ukrainës thotë se do të flasë drejtpërdrejt vetëm me Putinin e Rusisë

25/05/2022

Zelenskiy i Ukrainës thotë se do të flasë drejtpërdrejt vetëm me Putinin e Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha të mërkurën se ai ishte i gatshëm të bisedonte vetëm drejtpërdrejt me Vladimir Putin dhe jo përmes ndërmjetësve, njofton Reuters.

Ai shtoi se nëse presidenti rus "e kupton realitetin", ekziston mundësia e gjetjes së një rruge diplomatike për të dalë nga konflikti.

Zelenskiy, duke folur para një auditori në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, tha gjithashtu se Ukraina do të luftojë derisa të rimarrë të gjithë territorin e saj.

Presidenti ukrainas tha se Moska duhet të tërheqë trupat e saj përsëri në linjat e vendosura përpara se Rusia të fillonte pushtimin e saj më 24 shkurt.

"Ky mund të jetë një hap i parë drejt bisedimeve," tha ai, duke shtuar se Rusia ka luajtur me kohë në bisedimet e saj me Ukrainën. (Sipas Reuters)