RTSH 24 Live

Kuriozitete

Zbulimi i një anije e mbytur 3300-vjeçare tregon aftësitë mbresëlënëse të lundrimit në lashtësi

23/06/2024

Zbulimi i një anije e mbytur 3300-vjeçare tregon aftësitë mbresëlënëse të lundrimit në lashtësi

Një anije 3300-vjeçare është zbuluar në fund të Detit Mesdhe, duke e bërë atë një nga mbytjet më të vjetra të zbuluara ndonjëherë dhe duke ofruar njohuri të reja mbi atë që dinim për lundrimin në botën e lashtë , sipas Autoritetit të Antikiteteve të Izraelit.

Enët vlerësohet të jetë e shekullit të 13-të ose 14-të para Krishtit. , thuhet në një deklaratë. Ai u zbulua 90 kilometra larg bregut, në ujërat 1.8 kilometra të thella, me qindra kavanoza të paprekura ende në bord, shtohet deklarata.

Mbetjet e anijes u gjet gjatë një studimi mjedisor të shtratit të detit nga prodhuesi i gazit natyror me bazë në Londër, Energean, sipas Karnit Bahartan, kreu i ekipit mjedisor të kompanisë.

Gjatë kërkimit, studiuesit zbuluan një "gjetje të pazakontë që dukej si një grup i madh urnash", tha Bahartan. Ky doli të ishte një " zbulim tronditës , më shumë nga sa mund ta imagjinonte secili prej nesh," shtoi ai, sipas CNNi .

Energean më pas kreu një operacion për të tërhequr kavanozët nga rrënojat, të cilat do të shfaqen në Kampusin Kombëtar Jay dhe Jeanie Schottenstein të sapondërtuar për Arkeologjinë e Izraelit në Jerusalem këtë verë.

Yakov Sarvit, drejtor i Njësisë së Arkeologjisë Detare të Autoritetit të Antikiteteve, tha se anija mund të jetë mbytur nga një stuhi ose një takim me piratët.

"Kjo është anija e parë dhe më e vjetër e zbuluar deri më sot në thellësi të detit në Mesdheun lindor," tha ai.

Sarvit tha se kavanozët e gjetur në anijen tregtare ka të ngjarë të kenë pasur vaj, verë ose produkte të tjera bujqësore si fruta, duke treguar se tregtia detare bëhej përtej detit.

Njohuritë e mëparshme se si tregtoheshin anijet sugjeronin se udhëtimet ishin nga porti në port, në vend të deteve të hapura, me pasagjerët ende në pamje të bregut.

"Anija e sapo zbuluar ndryshon kuptimin tonë për lundrimin në botën e lashtë," tha Sarvit.

"Ky është një ndjesi e klasit botëror: Zbulimi tregon aftësitë mbresëlënëse të lundrimit të të lashtëve - atyre që bënë të mundur kalimin e Mesdheut pa asnjë kontakt vizual me bregdetin - pasi nga kjo distancë mund të shihni vetëm vijën e horizontit." ai shtoi.

 

/rtsh.al/