RTSH 24 Live

Politikë

Yuri Kim: Ballkani Perëndimor i përket BE-së!

20/10/2021

Yuri Kim: Ballkani Perëndimor i përket BE-së!

Pas publikimit të raportit të Komisionit Europia, ambasadorja e SHBA në vendin tonë, Yuri Kim tha në një postim në Tëitter se pranimi në BE është një përparësi për të gjithë Ballkanin Perëndimor, pasi ndihmon në kosolidimin e institucioneve demokratike dhe në mbrotjen e të drejtave themelore. 
Ambasadorja Yuri Kim ka ndarë edhe deklaratën e sekretarit amerikan të shtetit, Antony Blinken, i cili kërkon që të nisin sa më parë negociatat për integrimin e Shqipërisë dhe Maqedoninë e Veriut në Bashkimin Europian.