RTSH 24 Live

Teknologji

YouTuber britanik gjobitet në qendrën ruse hapësinore Baikonur

10/05/2022

YouTuber britanik gjobitet në qendrën ruse hapësinore Baikonur

YouTuber britanik gjobitet në qendrën ruse hapësinore Baikonur

Një YouTuber britanik u mor në pyetje "për disa orë" nga policia në një qendër hapësinore të kontrolluar nga Rusia në Kazakistan të shtunën, ka konfirmuar ai për BBC.

Benjamin Rich tha se ai u gjobit me 60 paund sepse nuk kishte lejen e kërkuar për të vizituar Kozmodromin Baikonur.

Kjo vjen pasi kreu i agjencisë ruse të hapësirës Roscosmos tha se zoti Rich ishte arrestuar pranë një platforme lëshimi në vend.

Dmitry Rogozin kishte pretenduar se zoti Rich po hetohej për "akte të paligjshme".

Por vlogeri, i njohur për kanalin e tij të udhëtimit Bald and Bankrupt, tha në një postim në Instagram të dielën se: "Në thelb u mora në pyetje nga policia ruse për disa orë që shkova të shihja raketën Buran pa leje të posaçme dhe më dhanë një gjobë administrative  prej 60 paundësh ashtu si qindra aventurierë të huaj para meje”.

Rich theksoi se ishte një kundërvajtje administrative, "që do të thotë vetëm një gjobë dhe i tha që të mos e përsërisni më, ashtu si pirja e duhanit në vendin e gabuar ose ecja e pakëndshme".

Kanali i zotit Rich në YouTube, të cilin ai e përshkruan si "jashtë hartës në vendet ish-sovjetike..." ka më shumë se 3.5 milionë abonentë.

Të gjitha fluturimet e stacionit hapësinor duke përdorur raketa ruse nisen nga Kozmodromi Baikonur, i cili është i hapur për turistët që aplikojnë për leje nga Roscosmos.

Kompleksi i lëshimit në Kazakistan, dikur pjesë e Bashkimit Sovjetik, është vendi ku sateliti i parë artificial, Sputnik 1, u lëshua nga BRSS në 1957. (Sipas BBC)