RTSH 24 Live

Kuzhina

Xhenxhefili, vetitë e dobishme të kësaj bime

21/04/2023

Xhenxhefili, vetitë e dobishme të kësaj bime

Xhenxhefili është një bimë me veti të shumta të dobishme, e cila është përdorur gjithmonë në mjekësinë tradicionale për trajtimin e patologjive të ndryshme.

Studimet e fundit shkencore kanë zbuluar se konsumimi i xhenxhefilit mund të sjellë përfitime të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë një aktivitet më të madh antioksidues dhe anti-inflamator, një përmirësim në sistemin imunitar dhe tretje, si dhe një efekt të mundshëm mbrojtës kundër disa sëmundjeve kronike.

Xhenxhefili përmban vitamina B, vitamina C dhe E, kripëra minerale dhe një enzimë tretëse të quajtur “zingibain”. Ai redukton ndjeshëm të përzierat, në të kaluarën, për shembull, marinarët kinezë e përdornin atë kundër sëmundjes së detit.

Përbërësit aktivë të bimës janë të dobishëm për të luftuar Helicobacter pylori, bakteri përgjegjës për ulcerat dhe refluksin gastroezofageal, përveç kësaj, arrijnë të kenë efekte pozitive edhe tek ata që vuajnë nga dispepsia kronike.

Përbërësit aktivë të xhenxhefilit pengojnë proceset inflamatore dhe të dhimbshme dhe e bëjnë xhenxhefilin një ilaç efektiv për osteoartritin.

Xhenxhefili ka efekte të dobishme në sistemin kardiovaskular dhe të qarkullimit të gjakut. Një eksperiment ka treguar se marrja e një filxhani çaj xhenxhefili në ditë mund të ndihmojë në "pastrimin" e depozitave të yndyrës të pranishme në arterie.

/rtsh.al/