RTSH 24 Live

Lifestyle

Will Smith përjashtohet nga Oscars për 10 vjet

09/04/2022

Will Smith përjashtohet nga Oscars për 10 vjet

Will Smith është përjashtuar nga gala e Oscars dhe ngjarje të tjera të Akademisë për 10 vjet pasi aktori amerikan goditi komik Chris Rock në ceremoni.

Në një deklaratë, Akademia tha se çmimi i 94-të i Oscar-it ishte "në hije nga sjellja e papranueshme dhe e dëmshme që pamë të ekspozonte zotin Smith në skenë".

Smith ka kërkuar falje për veprimet e tij dhe ka dhënë dorëheqjen nga Akademia.

Aktori goditi Rockun për shaka për kokën e rruar të gruas së tij, si pasojë e sëmundjes së rënies së flokëve, alopecisë.

Më pak se një orë më vonë, atij iu dha çmimi i aktorit më të mirë për rolin e tij në King Richard, ku luajti babain e yjeve të tenisit Venus dhe Serena Williams.

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit, e cila organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve, u mblodh praktikisht të premten për të diskutuar masat disiplinore.

Në një deklaratë, ajo tha se ndalimi i Smith kishte për qëllim mbrojtjen e interpretuesve dhe të ftuarve dhe "rikthimin e besimit në Akademi".

Akademia tha se menjëherë pas shuplakës ajo nuk "e trajtoi në mënyrë adekuate situatën në dhomë" dhe kishte qenë "e papërgatitur për të paprecedentën". Kërkoi falje për këtë.

Ai gjithashtu falënderoi Rockun për "ruajtjen e qetësisë së tij në rrethana të jashtëzakonshme".

Në deklaratën e tij të dorëheqjes, Smith tha se ai kishte "tradhtuar besimin e Akademisë" dhe ishte "zemërthyer" për veprimet e tij.

Ai shtoi se do të "pranonte plotësisht çdo dhe të gjitha pasojat për sjelljen time".

Dorëheqja e Smith do të thotë se ai nuk do të jetë në gjendje të votojë për Oscarët e ardhshëm.

Shqyrtimi disiplinor i Akademisë mbi incidentin, i planifikuar fillimisht për 18 prill, u ndoq me shpejtësi pasi ai dha dorëheqjen.

Pak janë larguar ndonjëherë nga Akademia. Katër anëtarë - producenti Harvey Weinstein, aktori Bill Cosby, regjisori Roman Polanski dhe kinematografi Adam Kimmel - janë përzënë për akuza për sjellje të pahijshme seksuale, ndërsa aktorja Carmine Caridi u përjashtua në vitin 2004 për piratimin e videove të ekranit që i ishin dhënë.

Por standardet e sjelljes të përcaktuara nga akademia e filmit përmbanin opsione të ndryshme disiplinore për Smith, të tilla si përjashtimi i tij nga ceremonitë e ardhshme të Oscars, revokimi i të drejtës së tij për çmime ose marrja e Oskarit të sapofituar.

Vetëm një Oskar është marrë ndonjëherë; një film i quajtur "Amerikanët e rinj" fitoi çmimin për dokumentarin më të mirë në vitin 1969, por u zbulua se nuk ishte i përshtatshëm për çmimin atë vit.

Në fund të muajit të kaluar, aktori Whoopi Goldberg - një anëtar i bordit të guvernatorëve të Akademisë - parashikoi se Smith do të përballej me "pasoja të mëdha", por tha "ne nuk do t'ia heqim atë Oscar".

Përtej veprimeve të Akademisë, të paktën dy studio - Sony dhe Netflix - po ndalojnë projektet e tyre me Smith.

Rock, i cili filloi turneun e tij të fundit në stend up komedi menjëherë pas transmetimit televiziv të Oscars, nuk ka komentuar publikisht për shuplakën.

Ai u tha fansave në një shfaqje muajin e kaluar se "ende po e përpunon atë që ndodhi" dhe do të flasë për incidentin "në një moment".