RTSH 24 Live

Art

Will Smith "kërkon faljen e dytë" gjatë telefonatës gjashtëminutëshe në Zoom me shefat e Oscar

02/04/2022

Will Smith "kërkon faljen e dytë" gjatë telefonatës gjashtëminutëshe në Zoom me shefat e Oscar

Will Smith thuhet se ka telefonuar shefat e Akademisë gjatë një video-telefonate në fillim të kësaj jave për të shprehur pendimin për goditjen me shuplakë Chris Rock në Oscars, shkruan Independent.

Smith goditi Rockun pasi komediani 57-vjeçar bëri një shaka për paraqitjen e gruas së tij, Jada Pinkett Smith, drejtpërdrejt në skenë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscars më 27 mars.

Shuplaka bëri bujë në mbarë botën dhe Smith tani po përballet me perspektivën e masave disiplinore nga Akademia.

Ndërsa Smith i kërkoi falje Akademisë dhe publikut kur pranoi Oscarin e tij për aktorin më të mirë, vetëm pak minuta pas sherrit, ai nuk i kërkoi falje Rockut.

Megjithatë, aktori i King Richard i kërkoi një falje publike Rockut të hënën (28 mars), duke dënuar dhunën si "shkatërruese dhe helmuese në të gjitha format e saj".

Tani, është raportuar se Smith telefonoi presidentin e Akademisë David Rubin dhe CEO Dawn Hudson dhe kërkoi falje për veprimet e tij gjatë një telefonate "të shkurtër" të Zoom të martën (29 mars).

Një burim me njohuri të drejtpërdrejta për takimin mes Smith, Ruben dhe Hudson tha për Variety se telefonata zgjati për rreth 30 minuta.

Një raport i veçantë nga Deadline, megjithatë, pretendon se takimi i Zoom zgjati vetëm gjashtë minuta.

Gjatë telefonatës, Smith thuhet se kërkoi falje për shuplakën përsëri Rock dhe bëri të ditur se ai e kuptonte se veprimet e tij do të kishin pasoja.

Smith gjithashtu dyshohet se u përpoq të shpjegonte pse shakaja e Rock-ut për kokën e rruar të Pinkett Smith-it nxiti përgjigjen e tij.

Pinkett Smith ka folur më parë në lidhje me luftimin e një çrregullimi autoimunitar të quajtur alopecia, i cili shkakton humbje të tepruar të flokëve.

Akademia në një deklaratë të mërkurën tha se kishte nisur "procedura disiplinore" kundër Smith për shkeljen e standardeve të saj të sjelljes, por, të premten (1 prill), Smith njoftoi dorëheqjen e tij nga organizata.

Will Smith u përlot gjatë fjalimit të pranimit të çmimit për aktorin më të mirë dhe i kërkoi falje Akademisë për goditjen.