RTSH 24 Live

Kuzhinë

Ushqimet më të pasura me antioksidantë që i vijnë në ndihmë shendetit

17/11/2022

Ushqimet më të pasura me antioksidantë që i vijnë në ndihmë shendetit

 Çfarë janë antioksidantët dhe pse janë kaq të rëndësishëm për trupin tonë? Ashtu si kripërat minerale janë të rëndësishme për shëndetin tonë . Shpesh dëgjojmë se çfarë duhet të fusim më shumë në dietën tonë të përditshme dhe çfarë duhet të shmangim për të mos u plakur para kohe dhe për të ruajtur sa më gjatë një pamje të re dhe të shëndetshme. Antioksidantët janë substanca shumë të rëndësishme për shëndetin tonë , të pranishme në ushqime të shumta dhe të afta të sjellin përfitime të shumta.

Çfarë janë Antioksidantët?

Antioksidantët janë kimikate që kundërshtojnë oksidimin e substancave të tjera. Procesi i oksidimit prodhon radikale të lira , përgjegjëse për dëmtimin e strukturave qelizore të trupit, si dhe të ADN-së. Falë përmbajtjes së lartë të antioksidantëve, disa ushqime veçanërisht ato me origjinë bimore, njihen për vetitë e tyre antikancerogjene.

Për të marrë dozën e duhur të antioksidantëve të aftë për të parandaluar plakjen e qelizave , ekspertët rekomandojnë të hani të paktën pesë porcione frutash dhe perimesh çdo ditë. Pasoja do të jetë ajo e një lëkure më të bukur dhe më të shëndetshme . Për më tepër, për të luftuar formimin e radikalëve të lira është e rëndësishme të kufizoni marrjen e përgjithshme të kalorive dhe konsumin e kripës, yndyrës, ushqimit të skuqur, sallamit dhe mishit.

Flavonoidet dhe fenolet

E quajtur shpesh vitaminë P , flavonoidet janë shumë të rëndësishme në të ushqyer, pasi përveç efektit antioksidues , ato nxisin edhe veprime të tjera të dobishme, si efekte antivirale, antikancerogjene, anti- inflamatore dhe anti- alergjike . Fenolet janë substanca natyrale me veti të rëndësishme shëndetësore, në fakt ato reagojnë drejtpërdrejt me radikalet e lira duke i neutralizuar ato. Këto substanca janë të pranishme mbi të gjitha në vajin e ullirit të virgjër .

Vitaminat A, C dhe E

Këto tre vitamina janë substancat më të fuqishme antioksiduese të vitaminave që gjenden në natyrë. Veprimi i tyre stimulon aktivitetin e antitrupave, i bën disa toksina joaktive, parandalon dhe kundërshton lloje të ndryshme të tumoreve, dhe mbron trupin nga agjentët ndotës.

Ushqimet më të pasura me antioksidantë

Ushqimet antioksidante jo vetëm që kanë funksionin e kundërveprimit të radikaleve të lira, por edhe të mbrojtjes së mirëqenies së të gjithë trupit, veçanërisht të trurit , zemrës dhe enëve të gjakut . Në këtë kuptim, ushqimet që preferohen janë:

Kivi, shegë, boronicat, frutat e kuqe dhe manaferrat, avokado, karotat, domate, bishtajoret, vaj ulliri ekstra i virgjër dhe vaj sojë me presim të ftohtë. Erëza të tilla si xhenxhefil, shafran i Indisë, trumzë, sherebelë, rozmarina dhe rigon. Çaji jeshil, kakao dhe çokollatë, verë e kuqe.

/rtsh.al/