RTSH 24 Live

Kuzhina

Ushqimet e shëndetshme që duhet të konsumoni nëse jeni diabetik

06/12/2022

Ushqimet e shëndetshme që duhet të konsumoni nëse jeni diabetik

Ushqimi i duhur dhe aktiviteti fizik janë jetike për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak. Një person duhet të balancojë sasinë e ushqimit me aktivitetin e duhur fizik për të trajtuar një gjendje shëndetësore si diabeti. Ruajtja e sheqerit në gjak gjithashtu bëhet më e lehtë kur personi i përmbahet ushqimeve më të mira për diabetikë.

Një plan i duhur ushqimor për diabetikët përfshin marrjen e ushqimit të shëndetshëm në sasi të konsiderueshme dhe respektimin e orarit të ngrënies. Në përgjithësi, një dietë e shëndetshme për diabetin përfshin ushqime me vlera të larta ushqyese si frutat, arrat dhe perimet.  Sipas American Diabetes Association (ADA) është një listë ushqimesh të cilat janë kyç për një shëndet të mirë nëse vuani nga diabeti.

Perimet jeshile

Perimet jeshile janë shumë ushqyese dhe me pak kalori dhe gjithashtu janë dukshëm më të ulëta në karbohidrate të tretshme, të cilat ndihmojnë trupin të mbajë nivelet e sheqerit në gjak. Zarzavatet të tilla si spinaqi, lakra, brokoli duhet të përfshihen në vaktet e njerëzve me diabet.

Frutat

Frutat janë një burim thelbësor i vitaminave, mineraleve dhe fibrave nuk permbajne kalori dhe natrium. Disa fruta të përfshira në planin ushqimor për diabetikët janë manaferrat, luleshtrydhet, boronicat, pjeshkët, avokadot, qershitë, kajsitë, mollët, portokallet, dardhat dhe kivi, pasi kanë një nivel të ulët glicemik.

Proteinat

Disa ushqime kanë shumë proteina, por jo çdo ushqim i pasur me proteina është i përshtatshëm për diabetikët. Disa ushqime të shëndetshme me proteina janë proteinat me bazë bimore (arrat, fasulet, farat, tofu), peshku, pula pa lëkurë, vezët dhe bulmeti pa yndyrë.

Karbohidrate

Trupi ka nevojë për karbohidrate për të funksionuar në mënyrë efikase por duhet pasur kujdes me sasinë e marrjes së karbohidrateve. Disa ushqime të shëndetshme me niseshte për diabetikët janë drithërat (orizi kaf, tërshërë, meli, amaranti, quinoa) dhe patatja e ëmbël.

Bulmeti (me pak yndyrë ose pa yndyrë)

Gjithmonë duhet të varet nga produktet e qumështit me pak yndyrë ose pa yndyrë për të ruajtur nivelet e sheqerit në gjak . Zgjedhjet më të mira për bulmet janë:

kos me pak yndyrë,

1% ose qumësht i skremuar,

gjizë me pak yndyrë

Farat dhe arrat

Disa fara plotësojnë boshllëkun dietik. Personat diabetikë këshillohen të marrin fara dhe arra të ndryshme si chia, kungulli, liri dhe arrat për të mbajtur një mënyrë jetese të shëndetshme.

Vaj

Është e rëndësishme të zgjidhni vajin e duhur për përgatitjen e ushqimit. Dikush duhet të zgjedhë vaj ulliri ekstra të virgjër për të mbajtur një mënyrë jetese të shëndetshme. Ai përmban acid oleik që përmirëson menaxhimin e glicemisë dhe ndihmon në uljen e niveleve të triglicerideve. Vaji ekstra i virgjër i ullirit gjithashtu mbron trupin nga disa sëmundje të zemrës.

Pijet

Një person me diabet duhet të kufizojë pijet për të ruajtur nivelin e kalorive, sheqerit, kripës dhe yndyrës. Zgjedhja më e mirë e pijeve për diabetin janë uji, çaji jeshil, sasi të vogla vere.

/rtsh.al/