RTSH 24 Live

Bota

Ukrainë: Rusia paralajmëron SHBA-në për rrezikun e përplasjes ushtarake

05/10/2022

Ukrainë: Rusia paralajmëron SHBA-në për rrezikun e përplasjes ushtarake

Vendimi i SHBA-së për të dërguar më shumë ndihmë ushtarake në Ukrainë “rrit rrezikun e një përplasjeje të drejtpërdrejtë ushtarake” midis Rusisë dhe Perëndimit, ka paralajmëruar Moska, njofton BBC News.

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha se armët do të përfshijnë sistemin e raketave të avancuara me lëvizshmëri të mesme (HIMARS)

Ambasadori i Rusisë në SHBA, Anatoly Antonov, tha se ishte një "kërcënim i menjëhershëm" për Moskën, duke e përshkruar SHBA si "pjesëmarrës në konflikt".

Më herët, SHBA njoftoi një tjetër ndihmë ushtarake prej 625 milionë dollarësh për Ukrainën.

Armatimi i avancuar i SHBA-së është vlerësuar se ka ndihmuar Ukrainën të ndërtojë vrull kundër forcave pushtuese ruse.

Trupat ukrainase kanë bërë përparime të rëndësishme në veri-lindje dhe jug të vendit gjatë javëve të fundit.

Pajisja më e fundit amerikane përfshin katër të tjera nga sistemet e shumta të raketave Himars me precizion të lartë.

Në përgjithësi, Uashingtoni ka dhënë gati 17 miliardë dollarë në mbështetje ushtarake për Kievin që kur presidenti rus Vladimir Putin pushtoi Ukrainën më 24 shkurt.

Në një deklaratë të enjten, z. Antonov paralajmëroi se vendimi i SHBA "për të vazhduar pompimin e regjimit të Kievit me armë të rënda vetëm siguron statusin e Uashingtonit si një pjesëmarrës në konflikt".

 Ai tha se kjo do të rezultonte në "gjakderdhje të zgjatur dhe viktima të reja".

 “Ne i bëjmë thirrje Uashingtonit të ndalojë veprimet e tij provokuese që mund të çojnë në pasojat më të rënda”, tha ambasadori rus.

 Pasi pësoi një varg humbjesh të mëdha në fushën e betejës në Ukrainë në javët e fundit, Rusia është zotuar të mbrohet me të gjitha mjetet e disponueshme - duke mos përjashtuar përdorimin e armëve të saj bërthamore.

Moska po ecën përpara gjithashtu me përpjekjet e saj për aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës: Donetsk dhe Luhansk në lindje, dhe Kherson dhe Zaporizhzhia në jug.

Megjithatë, Rusia nuk kontrollon plotësisht asnjë nga rajonet dhe trupat ukrainase kanë bërë përparime të shpejta në rajonin Kherson ditët e fundit.

Paralajmërimi i Antonov vjen menjëherë pasi Presidenti i SHBA Joe Biden dhe Zëvendëspresidentja Kamala Harris diskutuan bashkëpunimin e mëtejshëm ushtarak me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky.

Në një deklaratë, Shtëpia e Bardhë theksoi se "Shtetet e Bashkuara nuk do ta njohin kurrë aneksimin e supozuar të Rusisë të territorit ukrainas.

“Presidenti Biden u zotua të vazhdojë të mbështesë Ukrainën pasi ajo mbron veten nga agresioni rus për aq kohë sa duhet”.

Në deklaratë thuhej se paketa e re e ndihmës ushtarake përfshinte "Himars, sisteme artilerie dhe municione, dhe automjete të blinduara".

Sistemi i raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë HIMARS i prodhuar nga SHBA-ja është përdorur për të goditur objektivat ruse si postet komanduese dhe depot e municioneve.

Ajo është përdorur gjithashtu për të shënjestruar urat, duke përfshirë ato në afrimin me Kherson të pushtuar nga Rusia, të cilat Ukraina po përpiqet të rimarrë. (Sipas BBC News)