RTSH 24 Live

Kuriozitete

Uiski më i kërkuari në botë shitet për 2.7 milionë dollarë

20/11/2023

Uiski më i kërkuari në botë shitet për 2.7 milionë dollarë

Një shishe me uiski skocez, më e kërkuara në botë, u shit për më shumë se 2.5 milionë euro në Sotheby's në Londër.

Macallan 1926 është një nga vetëm 40 shishet e nxjerra pas plakjes në fuçi për 60 vjet , duke e bërë atë vintazhin më të vjetër Macallan të prodhuar ndonjëherë, sipas shtëpisë së ankandit.

Sotheby's pritej të shitej nga 850,000 deri në 1.37 milion €, por shishja e çmuar përfundimisht arriti një vlerë marramendëse prej 2,500,421 € , " një rekord i ri për çdo pije alkoolike ose shishe vere të shitur në ankand", tha shtëpia e ankandit për agjencinë franceze të lajmeve AFP.

Përpara shitjes, kreu i uiskit i Sotheby's, Johnny Fowle i tha AFP-së se kishte shijuar një mostër të vogël .

“Kam shijuar një pikë, një pikë të vogëltë saj. Është shumë i pasur, ka shumë fruta të thata siç e prisnit, shumë erëza, shumë dru”, tha ai, duke e quajtur një uiski “të pabesueshëm”.

Nga 40 shishet e mbushura në vitin 1986, asnjë nuk u vu në dispozicion për blerje, ndërsa disa iu ofruan klientëve kryesorë të Macallan.

Në vitin 2019, Sotheby's shiti një shishe The Macallan 1926 për 1,714 milionë euro , duke e bërë atë në atë kohë shishen më të shtrenjtë të verës ose pijeve alkoolike të shitur ndonjëherë në ankand.

Në ankand u shitën 12 shishet e mbuluar me një etiketë të dizenjuar nga piktori italian Valerio Adami . 12 shishe të tjera u etiketuan nga artisti pop Sir Peter Blake , ndërsa dy të tjerat u lëshuan pa etiketë.

Nga këto, një shishe u pikturua nga artisti irlandez Michael Dillon dhe u bë shishja e parë e uiskit në histori që u shit për më shumë se 1 milion paund kur u shit në 2018 për 1.2 milion £ (1.371 milion €), tha shtëpia e ankandeve në faqen e tij të internetit/CNN

/rtsh.al/