RTSH 24 Live

Botë

Trump thotë se pret të arrestohet të martën

18/03/2023

Trump thotë se pret të arrestohet të martën

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump thotë se ai pret të arrestohet të martën në një rast rreth parave të supozuara të heshtura të paguara një ish-ylli të pornografisë, njofton BBC.

Trump u bëri thirrje mbështetësve të tij që të protestojnë kundër një lëvizjeje të tillë në një postim në platformën e tij “Truth Social”.

Një nga avokatët e Trump tha se pretendimi i tij bazohej në raportet e mediave se ai mund të paditet javën e ardhshme.

Nëse Trump akuzohet, kjo do të ishte çështja e parë penale e ngritur ndonjëherë kundër një ish-presidenti të SHBA.

Ajo do të kishte gjithashtu pasoja serioze në fushatën e tij si kandidat republikan për president në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Për pesë vjet, prokurorët në Nju Jork kanë hetuar akuzat se paratë e heshtura i janë paguar në emër të Trump ish-yllit porno Stormy Daniels përpara zgjedhjeve presidenciale të 2016-ës.

Zonja Daniels thotë se ajo ishte paguar 130,000 dollarë (107,000 £) nga ish-avokati i zotit Trump, Michael Cohen para zgjedhjeve të 2016-ës në këmbim të heshtjes për një lidhje të supozuar. Trump mohon se ata kanë pasur marrëdhënie seksuale dhe e ka hedhur poshtë rastin si të motivuar politikisht.

Ky është një nga rastet e shumta në të cilat 76-vjeçari po hetohet aktualisht, ndonëse ende nuk është akuzuar për asnjë dhe mohon të ketë kryer shkelje në secilën prej tyre.

Të shtunën, Trump shkroi në faqen e tij të rrjeteve sociale Truth Social se "rrjedhjet e paligjshme" nga zyra e prokurorit të qarkut të Manhattan "tregon" se ai do të arrestohej të martën.

Prokuroria e qarkut ende nuk ka komentuar. Avokatja e zotit Trump, Susan Necheles, i tha partnerit amerikan të BBC-së CBS News se postimi i tij ishte "bazuar në raportet e mediave".

“Duke qenë se kjo është një ndjekje politike, zyra e prokurorit të qarkut është angazhuar në një praktikë të nxjerrjes së gjithçkaje në shtyp, në vend që të komunikojë me avokatët e Presidentit Trump siç do të bëhej në një rast normal”, tha ajo.

Organizatat e medias amerikane thonë se agjencitë e zbatimit të ligjit në Nju Jork po përgatiten për mundësinë që zoti Trump të akuzohet dhe të paraqitet në një sallë gjyqi në Manhattan që në fillim të javës së ardhshme.

Kishte shenja që çështja Stormy Daniels po përparonte kur në fillim të këtij muaji, zoti Trump u ftua të dëshmonte para një jurie të madhe - e cila përcakton nëse ka prova të mjaftueshme për të ndjekur akuzat në një çështje.

Seancat mbahen në fshehtësi dhe disa ish ndihmës të zotit Trump thuhet se kanë dëshmuar në këtë rast.

Ekspertët sugjerojnë se oferta për të dëshmuar tregon se ai së shpejti mund të përballet me akuza penale - por nuk është e qartë se cilat mund të jenë këto.

Sipas Associated Press, zyrtarët e zbatimit të ligjit po shqyrtojnë praktikat e sjelljes së një ish-presidenti në gjykatë, duke përfshirë pyetjet rreth sigurisë.

Një tjetër avokat i zotit Trump, Joseph Tacopina, i tha agjencisë së lajmeve "ne do të ndjekim procedurat normale" nëse ai paditet.

( Sipas BBC )