RTSH 24 Live

Botë

Suedia liron një iranian të dënuar me burgim të përjetshëm, në këmbim të 2 pengjeve suedezë të mbajtur nga Irani

15/06/2024

Suedia liron një iranian të dënuar me burgim të përjetshëm, në këmbim të 2 pengjeve suedezë të mbajtur nga Irani

 Irani dhe Suedia kryen një shkëmbim të burgosurish të shtunën. Teherani liroi një diplomat të Bashkimit Evropian dhe një burrë tjetër në këmbim të një iraniani të dënuar në Stokholm për kryerjen e krimeve të luftës për pjesën e tij në ekzekutimet masive të vitit 1988 në Republikën Islamike.

Arrestimi i Hamid Nourit nga Suedia në vitin 2019 u bë ndërsa ai udhëtonte atje si turist. Kjo bëri që Irani të ndalonte dy suedezë, pjesë e një strategjie të gjatë nga Irani që nga Revolucioni Islamik i tij i vitit 1979 për të përdorur pengjet e huaja, si pazare në negociata me Perëndimin.

Ndërsa televizioni shtetëror iranian pretendoi pa prova se Nouri ishte "arrestuar ilegalisht", kryeministri suedez Ulf Kristersson tha se diplomati Johan Floderus dhe një shtetas i dytë suedez, Saeed Azizi, ishin përballur me një "ferr në tokë".

“Irani i ka bërë me suedezët një lojë cinike negociatash me qëllim që të lirohet shtetasi Iranian, Hamid Nouri nga Suedia”, tha Kristersson të shtunën. “Ka qenë e qartë gjatë gjithë kohës se ky operacion do të kërkonte vendime të vështira; tani qeveria i ka marrë ato vendime.”

Omani, një sulltanat në skajin lindor të Gadishullit Arabik, ndërmjetësoi lirimin, njoftoi agjencia e tij shtetërore e lajmeve. Omani ka shërbyer për një kohë të gjatë si një bashkëbisedues midis Iranit dhe Perëndimit. Shkëmbimi vjen ndërsa bota myslimane feston Kurban Bajramin, i cili shënon fundin e pelegrinazhit të Haxhit dhe zakonisht i sheh të burgosurit të liruar.

Në vitin 2022, Gjykata e Qarkut të Stokholmit dënoi Nouri me burgim të përjetshëm. Ai e identifikoi atë si ndihmës të zëvendësprokurorit në burgun Gohardasht jashtë qytetit iranian të Karaj.

Ekzekutimet masive të vitit 1988 erdhën në fund të luftës së gjatë të Iranit me Irakun. Pasi Udhëheqësi Suprem i atëhershëm i Iranit Ruhollah Khomeini pranoi një armëpushim të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara, anëtarët e grupit opozitar iranian Muxhahedeen-e-Khalq, të armatosur rëndë nga Saddam Husseini, sulmuan përtej kufirit iranian në një sulm të befasishëm. AP

/rtsh.al/