RTSH 24 Live

Kuriozitete

Stadiumet më të mëdha në botë

05/09/2023

Stadiumet më të mëdha në botë

Futbollit është ndër sportet më të ndjekura në botë por është akoma më mirë nëse shoqërohet me një ambient ndjellës siç është një stadium cilësor.

Pjesëmarrja kolektive e masave në një ngjarje sportive është një nga themelet e shoqërisë sonë moderne, pikërisht për këtë arsye dekadat e fundit janë ndërtuar gjithnjë e më shumë objekte gjigante, magjepsëse dhe komplekse.

Disa stadiume janë në gjendje të mbajnë më shumë se 140,000 njerëz në të njëjtën kohë. Duke iu referuar vetëm stadiumeve të përdorura pothuajse ekskluzivisht për futboll.

Stadiumi Rungrado May Day - Pyongyang, Koreja e Veriut - Kapaciteti: 140,000 njerëz

I hapur në vitin 1989, stadiumi “Rungrado May Day” është objekti më i madh në botë. Përveç pritjes së disa ndeshjeve të futbollit, stadiumi pret edhe gara atletike dhe ashtuquajturin "Festival i Arirang", një spektakël i vërtetë vjetor i organizuar nga regjimi.

Camp Nou - Barcelona - Kapaciteti: 99.000 persona

Stadiumi i Barcelonës është padyshim më i madhi në Evropë për sa i përket frekuentimit. Është gjithashtu një nga më modernet dhe një nga më të pasurit në histori në të gjithë futbollin botëror. E hapur në vitin 1957, ajo ka pësuar disa rinovime gjatë viteve që e kanë bërë atë që është tani.

Stadiumi i Parë i Bankës Kombëtare – Johanesburg, Afrika e Jugut - Kapaciteti: 94,000 njerëz

I ndërtuar në një zonë urbane të Johanesburgut, ai quhet edhe "Qyteti i Futbollit". Stadiumi gjithashtu pret ndeshje kombëtare futbolli dhe regbi dhe quhet "The Calabash" për shkak të formës së tij të ngjashme me një tenxhere tipike afrikane.

The Rose Bowl - Pasadena - SHBA - Kapaciteti: 92.500 mijë njerëz

Në këtë stadium u luajtën lojëra futbolli deri në vitin 2003, duke përfshirë edhe Kupën e Botës 1994. E hapur në vitin 1923, deri më sot ajo i është kushtuar ekskluzivisht futbollit amerikan, universitar dhe atij profesionist, por ka një histori shumë të gjatë si një objekt futbolli.

Wembley - Londër - Angli - Kapaciteti: 90.000 persona

Stadiumi ku Italia fitoi kampionatin e fundit europian dhe pa dyshim një nga objektet më të famshme dhe më prestigjioze në botë. I krijuar në vitin 2007 në hirin e “Wembley të vjetër”, është stadiumi i dytë më i madh në të gjithë Evropën.

Azteca - Meksikë - Kapaciteti: 87,500

Ky stadium do të mbetet në historinë e futbollit për pritjen e "ndeshjes së shekullit", për gjysmëfinalen e Kupës së Botës 1970 në Meksikë midis Italisë dhe Gjermanisë Perëndimore, e cila përfundoi 4-3.

/rtsh.al/