RTSH 24 Live

Bota

SpaceX i Elon Musk shtyn lançimin e civilëve deri të mërkurën mbrëma

14/09/2021

SpaceX i Elon Musk shtyn lançimin e civilëve deri të mërkurën mbrëma

Elon Musk do të bëhet miliarderi i fundit që do të mbikëqyrë nisjen e civilëve në hapësirë, të caktuar për më vonë gjatë javës, por me disa dallime të mëdha nga paraardhësit e tij Richard Branson dhe Jeff Bezos.

SpaceX i Musk njoftoi të hënën një vonesë 24-orëshe të lançimit nga planet e tij fillestare, tani e caktuar për ngritje nga Cape Canaveral, Florida, jo më herët se 20:02 EDT, e mërkurë (00:02 GMT 16 shtator).

Ndryshe nga ekskursionet e shkurtra në hapësirë ​​nga Branson dhe Bezos me ekuipazhet e tyre përkatëse civile verën e kaluar, vetë Musk nuk do të jetë në bordin e kapsulës Crew Dragon që do të hidhet në hapësirë ​​në majë të raketës Falcon 9 të kompanisë.

Katër astronautët civilë në bord do të kalojnë tri ditë në hapësirë ​​para se të bien në Oqeanin Atlantik. Në lançimin e Branson dhe Bezos, të dy fluturimet bënë udhëtime të shkurtra në hapësirë ​​para se të zbresin përsëri në tokë.

Por katër fluturuesit civilë në misionin SpaceX, të quajtur "Inspiration4", do të përfshijnë miliarderin Jared Isaacman, i cili është themeluesi dhe CEO i Shift4 Payments dhe gjithashtu një pilot avioni i suksesshëm. Isaacman pagoi një shumë të panjohur parash për të bërë udhëtimin.

Pjesë e misionit gjithashtu është Hayley Arceneaux, një e mbijetuar nga kanceri i kockave e cila më vonë punoi për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St. Jude për pacientët me kancer, të cilës i përkushtohet misioni.

Gjithashtu në bord janë Chris Sembroski, një veteran i Forcave Ajrore dhe inxhinier i të dhënave të hapësirës ajrore i cili fitoi vendin e tij në një lotari dhe Sian Proctor, edukatore e kolegjit komunitar në shtetin e Arizonës. Ajo fitoi vendin e saj duke fituar një konkurs sipërmarrës të mbajtur nga Isaacman. Babai i Proctor punoi për NASA gjatë misioneve Apollo të viteve 1960 dhe 70.

Të katër kanë tituj nderi për misionin si "oficer kryesor mjekësor" dhe "specialist i misionit", megjithëse titujt janë vetëm ceremonialë.

Që të katër kanë qenë në stërvitje që kur fituan vendet e tyre për fluturim në mars.

Misioni ka një ndryshim tjetër domethënës nga fluturimet Branson dhe Bezos. Kapsula e SpaceX do të udhëtojë shumë më thellë në hapësirë, përtej orbitës së Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

Në fillim të këtij viti, Musk u tall me pamundësinë e anijes kozmike të Bezos Blue Origin për të hyrë më thellë në hapësirë pasi Bezos po sfidonte fitoren e SpaceX në arritjen e një kontrate qeveritare të udhëtimit në hapësirë./AA