RTSH 24 Live

Rajoni

Sllovenia është gati të zgjedhë për herë të parë presidente femër

12/11/2022

Sllovenia është gati të zgjedhë për herë të parë presidente femër

Sllovenia duket e gatshme të zgjedhë presidenten e saj të parë femër në zgjedhjet e së dielës, shkruan Euronews.

Kandidatja liberale Natasa Pirc Musar pritet të fitojë nesër balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në vendin e vogël të Evropës Qendrore, duke u bërë ndoshta kryetarja e parë femër e shtetit në Slloveni.

Të gjitha sondazhet sugjerojnë se avokatja dhe avokatja 54-vjeçare e të drejtave të njeriut ka një epërsi të madhe në balotazh kundër kundërshtares së saj të qendrës së djathtë, ish-ministres së Jashtme Anze Logar.

Asnjë nga shtatë pretendentët nuk arriti të mbledhë më shumë se 50% të votave në raundin e parë dhe kështu të sigurojë fitoren, që do të thotë se Logar dhe Pirc Musar shkuan përpara në balotazh.

Logar më parë udhëhoqi pas votimit të parë, por analistët në Slloveni kanë parashikuar se tabelat do të kthehen për herë të dytë ndërsa votuesit e qendrës dhe liberalët mblidhen pas Pirc Musar.

Fituesi do të pasojë presidentin Borut Pahor, një centrist që synoi të kapërcejë ndarjen politike majtas-djathtas të Sllovenisë, gjatë dekadës së tij në detyrë.

Ai nuk mund të kërkojë një mandat të tretë, pasi rregullat i kufizojnë presidentët në dy mandate pesëvjeçare.

Sllovenia bëhet vendi i parë postkomunist që legalizon martesën dhe birësimin e të njëjtit seks

Kreu i shtetit shihet si një pozicion autoriteti dhe ndikimi në Slloveni, megjithëse është kryesisht një rol ceremonial.

Presidentët emërojnë kryeministrat dhe anëtarët e gjykatës kushtetuese, të cilët më pas zgjidhen në parlament dhe emërojnë anëtarët e komisionit kundër korrupsionit.

Si një avokat i shquar, Pirc Musar përfaqësoi ish-zonjën e parë të SHBA-së, Melania Trump, për të drejtat e autorit dhe çështje të tjera në Slloveninë e saj të lindjes.

Pirc Musar ka tërhequr zjarr nga kritikët për perandorinë e madhe të biznesit të burrit të saj.

Nëse ajo fiton të dielën, ajo do të bëhet gruaja e parë që do të shërbejë si presidente që kur Sllovenia u bë e pavarur në mes të shpërbërjes së Jugosllavisë në 1991.

E njohur si një avokate e të drejtave të LGBTQ+, Pirc Musar tha se ajo priste një "betejë vlerash" në balotazh dhe se po e pret me padurim atë.

Vendvotimet janë vendosur të hapen në orën 7 të mëngjesit me orën lokale të dielën dhe do të mbyllen 12 orë më vonë.

 Rezultatet zyrtare priten disa orë më vonë.

 

( Sipas Euronews )