RTSH 24 Live

Lifestyle

Si dukej trupi perfekt femëror 100 vjet më parë dhe më pas?

24/11/2022

Si dukej trupi perfekt femëror 100 vjet më parë dhe më pas?

Ndërsa shoqëria ndryshon edhe perceptimi ynë për bukurinë ndryshon. Kjo mund të shihet qartë duke parë pikturat antike. Ndërsa sot është në modë të jesh i dobët dhe i tonifikuar, nuk ka qenë gjithmonë kështu. Në mesjetë, të kesh disa kilogramë shtesë nënkuptonte të kesh para për të shpenzuar për ushqim.

Vitet 1900: kurba S

Kjo dekadë u karakterizua nga kostume me klas për femra dhe kostume elegante për meshkuj. Gratë mbanin bluza të zbukuruara me dantella dhe fjongo, të plotësuara me kapele të mëdha. Ajo që ishte me të vërtetë tipike për këtë dekadë ishin korset në formë S që gratë mbanin nën fustanet e tyre.

Korse edhe më të ngushta

Vitet 10 favorizuan një bel shumë të vogël duke krijuar atë që disa e quanin një figurë me bel ose orë rëre. Për të ruajtur këtë formë nevojitej një korse shumë e fortë, kështu që ato ishin bërë nga kocka balene. Korset ishin aq të ngushta sa mund të dëmtonin organet e brendshme të gruas që i mbante. Ata gjithashtu e vështirësuan shumë frymëmarrjen.

Vitet 1920

Vitet 1920 panë një ndryshim total në idealet e bukurisë. Gjatë viteve të 20-ta të zhurmshme, siç quhen, gratë hoqën korse të ngushta dhe zgjodhën një pamje më pak dramatike. Rreth kësaj kohe, gratë filluan t'i shkurtojnë flokët e tyre dhe të ekspozojnë më shumë lëkurë duke shkuar plotësisht kundër standardeve që kishin qenë në fuqi për shekuj.

Vitet 1930: Materiale më të lira, më shumë theksim

Vitet 1930 ishin një kohë e vështirësive ekonomike. Ishte dekada e Depresionit të Madh dhe kjo u përhap edhe në idealet e bukurisë. Në pamundësi për të shpenzuar më materiale të shtrenjta, gratë filluan të vishnin rroba më të lira. Megjithatë, veshjet për jetën e natës u bënë më të ndezura. Këto fustane, shpesh prej mëndafshi u kthyen duke pasur një formë më të theksuar.

Vitet 1940: Rripa të hollë dhe fustane deri te gjuri

Në vitet 1940 gratë lanë mënjanë fustanet e gjata dhe të rrjedhura që kishin veshur më parë dhe filluan të vishnin fustane më të shkurtër. Një evolucion interesant ishte se tani konsiderohej ideale të kishte shpatulla të gjera, kështu që gratë filluan të mbanin jastëkë shpatullash nën fustanet, bluzat dhe xhaketat e tyre.

Vitet 50: Marilyn Monroe

Në vitet 1950, e gjithë bota u dashurua marrëzisht pas Marilyn Monroe. Kthesa e saj, forma e orës së rërës dhe lëkura e përsosur u bënë ideali i fundit i bukurisë. Gjatë aktiviteteve të tyre të përditshme, gratë mbanin fustane, pulovra dhe funde.

Vitet 60: veshje casual

Vitet 1960 panë shfaqjen e veshjeve më të rastësishme. Ekonomia po lulëzonte dhe gratë mund të blinin rroba në vend që t'i bënin ato vetë. Veshja ishte një tregues i drejtpërdrejtë i statusit se tyre shoqëror dhe pasurisë.

Vitet 70: Epoka e Hipëve

Si një akt rebelimi kundër sistemit, gratë pushuan së mbahjturi make-up dhe rroba që përcaktojnë formën. Në vend të kësaj, ata filluan të veshin këmisha te lirshme, xhinse të ndezura dhe funde të gjata.

Vitet 80

Në vitet '80 të gjithë donin të ishin si supermodelet e revistave. Të rinjtë e asaj epoke kishin më shumë të ardhura të disponueshme se bashkëmoshatarët e tyre të gjeneratave të mëparshme. Kjo do të thoshte se ata mund të shpenzonin më shumë për modën. Gratë i krihnin flokët për t'i fryrë, mbanin vathë të mëdhenj dhe tregonin shumë më tepër lëkurë se në dekadat e mëparshme.

Vitet 90

Në vitet '90 të qenit i dobët u kthye në modë. Modelet në pista dukeshin të kequshqyera. Gratë mbanin rroba të rastësishme dhe silueta më të relaksuara.

Vitet 2000: Individualizmi

Gratë inkurajoheshin të ishin individuale dhe ambicioze. Në mesin e viteve 2000, artistë si Beyonce dhe Jennifer Lopez u shquan për format e tyre të shëndetshme.

Vitet 2010: Ndryshimet nga viti në vit

Në vitin 2010, nxirjet e rreme u bënë modë. Në vitin 2011 nuk ishte më në modë. 2013: Vetullat më të trasha u bënë trend. Në vitin 2014, gratë filluan të konturojnë më shpesh fytyrën e tyre. Tendencat koreane të bukurisë janë asimiluar në idealin perëndimor të bukurisë. Në ditët e sotme, tendencat përhapen aq shpejt sa mbarojnë. Gjithçka varet se cili influencues ka 15 minutat e tij të famës.

/rtsh.al/