RTSH 24 Live

Kosova

Shtyrja e reciprocitetit deri në 1 shtator, Borrell: Të hiqen menjëherë pengesat

01/08/2022

Shtyrja e reciprocitetit deri në 1 shtator, Borrell: Të hiqen menjëherë pengesat

Pas vendimit të qeverisë së Kosovës për shtyrjen me 1 muaj të reciprocitetit për targat dhe letërnjoftimet serbe, ka reaguar shefi i politikës së jashtme të BE, Joseph Borrell, i cili pret heqjen e të gjitha pengesave nga serbët ne veri. Me anë të një postimi në rrjetin social Twitter, Borrell shkruan se normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi është thelbësor për rrugët e integrimit drejt Bashkimit Evropian.

Mirëpresim vendimin e Kosovës për zhvendosjen e masave deri më 1 shtator. Prisni që të gjitha pengesat të hiqen menjëherë.

Çështjet e hapura duhet të adresohen përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja dhe fokusimi në normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, thelbësore për rrugët e tyre të integrimit në BE", shkruan Borrell.

/rtsh.al/