RTSH 24 Live

Amerika

Shtëpia e Bardhë thotë se Biden do të flasë mbi "të vërtetën" e 6 janarit duke goditur "gënjeshtrat" e Trumpit

05/01/2022

Shtëpia e Bardhë thotë se Biden do të flasë mbi "të vërtetën" e 6 janarit duke goditur "gënjeshtrat" e Trumpit

Presidenti Joe Biden do të trajtojë rëndësinë historike të kryengritjes së 6 janarit duke diskutuar realitetin e asaj që ndodhi gjatë sulmit më të keq në Kapitol që nga djegia e Uashingtonit në 1814, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, shkruan  Independet

Zoti Biden është planifikuar të flasë nga Salla e Statuarit të Kapitolit të enjten në mëngjes për të shënuar përvjetorin e një viti të ditës, një turmë e trazuar e armatosur me spërkatës kimike, armë trullosëse dhe armë të tjera të improvizuara sulmuan ndërtesën me shpresën për të penguar Kongresin të certifikonte fitoren e zgjedhjeve 2020 ndaj ish-presidentit Donald Trump.

Sipas policisë, të paktën 140 oficerë të policisë së Kapitolit të SHBA dhe policisë Metropolitane të DC pësuan lëndime në duart e turmës pro-Trump atë ditë.

Tre protestues dhe një oficer i policisë së Kapitolit, Brian Sicknick, vdiqën menjëherë pas sulmit, ndërsa disa oficerë të tjerë kanë ndërruar jetë  brenda një viti.

Por zoti Trump, i cili thuhet se e pa dhunën në televizion nga dhoma e tij private e ngrënies në West Wing atë ditë, dhe shumë nga aleatët e tij në media e kanë minimizuar vazhdimisht dhunën atë ditë.

E pyetur për përmbajtjen e deklaratave të planifikuara të zotit Biden, zonja Psaki tha se zoti Biden “do të flasë për të vërtetën e asaj që ndodhi – jo gënjeshtrat që disa kanë përhapur që atëherë – dhe rrezikun që paraqet për sundimin e ligjit dhe sistemin tonë të qeverisjes  demokratike”.

“Ai do të përkujtojë gjithashtu heronjtë e 6 janarit, veçanërisht trimat dhe gratë e forcave të rendit që luftuan për të mbështetur Kushtetutën dhe për të mbrojtur Kapitolin dhe jetët e njerëzve që ishin atje. Për shkak të përpjekjeve të tyre, demokracia jonë i rezistoi një sulmi nga një turmë dhe vullneti i më shumë se 150 milionë njerëzve që votuan në zgjedhjet presidenciale u regjistrua përfundimisht nga Kongresi, "tha ajo.

“Ai do të flasë edhe për punën që duhet të bëjmë ende për të siguruar dhe forcuar demokracinë dhe institucionet tona për të hedhur poshtë urrejtjen dhe gënjeshtrat që pamë më 6 janar dhe për të bashkuar vendin tonë” tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Pak kohë më vonë, zonja Psaki u pyet nëse zoti Biden mendon se ka ndonjë gjë më tej që mund të bëjë për të ndryshuar mendjen e mbështetësve të Trump që besojnë gënjeshtrat e përhapura nga ish-presidenti për legjitimitetin e pasuesit të tij.

Ajo u përgjigj: “Unë mendoj se ajo që ai do të vazhdojë të bëjë është të flasë me të gjithë në vend – atyre që nuk e votuan për të, atyre që mund të mos besojnë se ai është presidenti legjitim – për atë që ai dëshiron të bëjë për të bërë jeton më mirë. Dhe ai e sheh këtë si përgjegjësinë e tij si President i Shteteve të Bashkuara. Kështu do të vazhdojë të bëjë”.