RTSH 24 Live

Bota

Shefi i ri i NATO-s, një grua? Aleatët në kërkim të një kandidature konsensuale

19/07/2021

Shefi i ri i NATO-s, një grua? Aleatët në kërkim të një kandidature konsensuale

Aleatët e NATO-s po hulumtojnë brenda radhëve e tyre dhe në kërkim të një pasardhësi të Sekretarit të Përgjithshëm Jens Stoltenberg.

Stoltenberg, një ish kryeministër i Norvegjisë, ka shërbyer në postin më të lartë civil që nga tetori 2014. Aleatët zgjatën kontratën e tij deri në shtator 2022, duke lënë më shumë se një vit për të gjetur një zëvendësues. Në selinë qendrore, diskutimet zyrtare sapo kanë filluar dhe pasardhësi i Stoltenberg pritet të prezantohet në një samit të liderëve të NATO-s në Madrid në fund të pranverës ose në fillim të verës të vitit të ardhshëm.

Por spekulimet në Bruksel dhe kryeqytetet e tjera aleate janë tashmë të shfrenuara, shkruan Politico, me disa zyrtarë, diplomatë dhe analistë që thonë se pas 72 vjetësh është koha që aleanca të emërojë gruan e saj të parë në krye të detyrës civile. Të tjerë thonë se duke pasur parasysh përballjen e vazhdueshme me Rusinë, zgjedhja e një Evropiani Lindor do t'i dërgonte një sinjal të rëndësishëm Moskës.

Duke i bërë bashkë këto si diçka nën presionin e kohës dhe tre emra shpejt hidhen në krye të listës së kandidatëve të ardhshëm: ish-presidentët Kolinda Grabar-Kitarovi? të Kroacisë dhe Dalia Grybauskait? të Lituanisë; dhe Presidentja aktuale estoneze Kersti Kaljulaid.

Kuarteti kryesor dhe emrat e tjerë

SHBA, Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe tradicionalisht shihen si aleatët më me ndikim në procesin e përzgjedhjes së sekretarit të përgjithshëm.

Por me vendet e BE që formojnë një shumicë dërrmuese të aleatëve të NATO-s - 21 nga 30 anëtarë - dhe disa të tjerë të numëruar si kandidatë për anëtarësim në BE, Britania pas Brexit mund ta ketë të vështirë të mbledhë mbështetje për një rol kaq të spikatur.

Dhe disa vende të BE, veçanërisht Italia, besojnë se janë në linjë për punën e lartë të NATO-s. Federica Mogherini, një ish-ministre e Jashtme italiane dhe ish-shefe e politikës së jashtme të BE-së, kishte shprehur më parë interes, por diplomatët thanë se ajo nuk do të kishte mbështetjen e Uashingtonit dhe se Enrico Letta, i cili shërbeu si kryeministër italian nga prilli 2013 deri në shkurt 2014 , ishte një kandidat italian më i zbatueshëm.

“Britania e Madhe është e etur të ketë një terren të fortë në Bruksel”, tha një ish zyrtar i lartë i NATO-s. "Italianët do të thonë se është radha e tyre - ata gjithmonë e thonë këtë. Dhe Lindorët të njëjtën gjë ”.

Zyrtarë të tjerë të Evropës Perëndimore që janë potencialisht në përzierje përfshijnë Kryeministrin holandez Mark Rutte, i cili tani po punon për të formuar një koalicion të ri qeveritar dhe Ministrin e Jashtëm belg Sophie Ëilmès, i cili më parë shërbeu si kryeministër i përkohshëm.

Disa vëzhgues të NATO-s thanë që zgjedhja e një sekretari të përgjithshëm nga Balltikët, veçanërisht Grybauskaite i Lituanisë, mund të shihet si tepër armiqësor ndaj Moskës, në një kohë kur Presidenti i SHBA Joe Biden po përpiqet të stabilizojë marrëdhëniet midis Rusisë dhe Perëndimit.

Ish zyrtari i lartë i NATO-s tha se konkursi për vendin e sekretarit të përgjithshëm mund të shihet vetëm në kontekstin e një grupi më të madh të posteve të lidershipit të NATO-s që do të merren, me një pyetje thelbësore se sa prej atyre vendeve që do të bëjnë amerikanët pretendojnë për veten e tyre.