RTSH 24 Live

Botë

SHBA merr seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

22/09/2022

SHBA merr seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

SHBA po i merr “seriozisht” kërcënimet e fshehta të Vladimir Putinit për të përdorur armë bërthamore për të mbrojtur zonat në Ukrainë, tha një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë për BBC.

John Kirby tha se SHBA nuk po ndryshonte "qëndrimin e saj strategjik parandalues", por se Putin foli në mënyrë të papërgjegjshme.

Putin paralajmëroi se vendi i tij do të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur territorin e tij. Kjo deklaratë erdhi pasi katër rajone ukrainase të pushtuara pjesërisht nga forcat ruse janë gati të organizojnë votime të parakohshme për bashkimin me Rusinë.

“Është një precedent i rrezikshëm që zoti Putin të përdorë këtë lloj retorike në kontekstin e një lufte që ai po e humbet qartë brenda Ukrainës”, tha për BBC-në zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Kirby.

"Ne duhet t'i marrim seriozisht këto kërcënime dhe ne e bëjmë. Ne kemi monitoruar, sa më mirë që mundemi, aftësitë e tij bërthamore, mund t'ju them se ne nuk shohim asnjë tregues se ne duhet të ndryshojmë qëndrimin tonë parandalues ​​strategjik në këtë pikë”, tha ai.

Ai hodhi poshtë planet për Rusinë për të aneksuar pjesë të tjera të Ukrainës.

/rtsh.al/