RTSH 24 Live

Rajoni

Scholz i bën thirrje BE-së të hapë bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

11/06/2022

Scholz i bën thirrje BE-së të hapë bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Bashkimi Evropian duhet të nisë bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë për të përmbushur përfundimisht premtimin e tij për integrimin e Ballkanit Perëndimor, tha të shtunën kancelari gjerman Olaf Scholz në ditën e dytë të një turneu në rajon, njofton Reuters.

Duke folur në Shkup, Scholz tha se pushtimi rus i Ukrainës e bëri të rëndësishme që Evropa të qëndrojë së bashku dhe ai vlerësoi mbështetjen e Maqedonisë së Veriut për sanksionet ndaj Kremlinit.

"Është shumë e rëndësishme për të sjellë një dinamikë të re në këtë proces," tha Scholz në një konferencë shtypi me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovacevski. "Unë do të mbroj që hapat e ardhshëm të ndodhin."

Përkrahësit e anëtarësimit në BE të Shqipërisë dhe vendeve që dolën nga shpërbërja e Jugosllavisë dhe luftërat etnike të viteve 1990 thonë se kjo do të lehtësojë tensionet rajonale, do të kundërshtojë rritjen e ndikimit rus dhe kinez dhe do të rrisë standardet e jetesës.

Katër vende,  Serbia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria,  kanë tashmë statusin e kandidatit, megjithëse dy të fundit nuk kanë filluar bisedimet e pranimit. Procesi i përgjithshëm ka ngecur vitet e fundit mes dyshimeve rreth mençurisë së zgjerimit të mëtejshëm të BE-së.

Kovaçevski nënvizoi "reformat e shumta të vështira" që Maqedonia e Veriut kishte ndërmarrë për t'u bashkuar me bllokun 27-anëtarësh, duke përfshirë ndryshimin e emrit të saj për t'iu përshtatur kundërshtimeve greke.

Pengesa kryesore aktuale është mosmarrëveshja me Bullgarinë për historinë dhe gjuhën.

Scholz, i cili e ka krijuar veten si ndërmjetës gjatë udhëtimit të tij në Ballkanin Perëndimor, do të udhëtojë për në Sofje të shtunën, ku do të zhvillojë bisedime me kryeministrin bullgar Kiril Petkov.

Kancelari e ka bërë hyrjen e Ballkanit Perëndimor në BE, për të lehtësuar tensionet në rritje rajonale dhe për të kundërshtuar ndikimin rus dhe kinez, një prioritet të politikës së jashtme.

Të premten, ai vizitoi Serbinë dhe Kosovën, ku u kërkoi krerëve të arrinin një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve. (Sipas Reuters )