RTSH 24 Live

Teknologji

Samsung emëron trashëgimtarin e dënuar në detyrën kryesore

27/10/2022

Samsung emëron trashëgimtarin e dënuar në detyrën kryesore

Gjigandi i elektronikës koreano-jugore Samsung ka emëruar trashëgimtarin e dënuar ad de facto bosin Lee Jae-yong si kryetar ekzekutiv, njofton BBC.

Lëvizja simbolike do të thotë se prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve tani do të drejtohet zyrtarisht nga gjenerata e tretë e familjes së saj themeluese.

Lee, i cili u dënua për ryshfet dhe përvetësim në vitin 2017, iu dha një falje speciale presidenciale në gusht.

Ai u burgos dy herë për ryshfet ndaj një ish-presidenti.

"Bordi përmendi mjedisin aktual të pasigurt të biznesit global dhe nevojën urgjente për një llogaridhënie më të fortë dhe stabilitet biznesi në miratimin e rekomandimit," tha kompania në një deklaratë.

54-vjeçari ka qenë nënkryetar i Samsung Electronics, xhevahiri i konglomeratit më të madh të biznesit të Koresë së Jugut, që nga viti 2012.

Në gusht të vitit të kaluar, Lee u lirua nga një burg i Koresë së Jugut me kusht pasi kreu 207 ditë burg.

Ky ishte pak më shumë se gjysma e dënimit që mori pasi u dënua në janar.

Në një deklaratë, zyra e presidentit të atëhershëm Moon Jae-in tha se lirimi i tij ishte bërë për interesin kombëtar dhe kërkoi mirëkuptim.

"Ne jemi të vetëdijshëm se ka pikëpamje mbështetëse dhe të kundërta për lirimin me kusht të nënkryetarit Jay Y Lee. Pikëpamjet e njerëzve që janë kundër janë gjithashtu të drejta," tha ai.

Në atë kohë, Ministria e Drejtësisë e vendit tha se mori vendimin për të liruar zotin Lee pasi mori në konsideratë efektet e pandemisë në ekonominë e Koresë së Jugut dhe tregjet globale.

Një vit më vonë, ai u fal nga presidenti i ri Yoon Suk-yeol.

Lee u shpall fajtor për ryshfet, përvetësim dhe fshehje të të ardhurave kriminale me vlerë rreth 8.6 miliardë won (6 milion dollarë; 5.2 milion £).

Rasti përfshinte ish-presidenten e vendit Park Guen-hye, e cila gjithashtu u burgos për ryshfet dhe korrupsion.

Samsung Electronics u themelua nga gjyshi i Lee dhe ai ka qenë de facto kreu i kompanisë që nga viti 2014.

Njoftimi erdhi pasi Samsung Electronics përballet me probleme në rritje pasi kërkesa për produktet e saj bie për shkak të rritjes së inflacionit, rritjes së normave të interesit dhe perspektivës së zymtë ekonomike.

Të enjten, prodhuesi kryesor në botë i çipave të memories dhe telefonave inteligjentë raportoi një rënie prej 31% në fitimin e tremujorit të tretë.

Ai gjithashtu paralajmëroi se pasiguritë në mbarë botën ka të ngjarë të zvogëlojnë kërkesën deri në fillim të vitit të ardhshëm, pasi rënia ekonomike globale godet tregun për pajisjet elektronike. ( Sipas BBC )