RTSH 24 Live

Kuzhina

Rëndësia e mëngjesit dhe gabimet që mund të bëni pa e ditur

09/03/2023

Rëndësia e mëngjesit dhe gabimet që mund të bëni pa e ditur

Mëngjesi është padyshim vakti më i rëndësishëm i ditës, sepse siguron energjinë e nevojshme për të përballuar ditën.

Në të njëjtën kohë, të ngrënit e një mëngjesi të çekuilibruar, të varfër apo edhe të anashkalosh mëngjesin është një gabim vërtet i madh.

 Kjo edhe sepse rrit konsumimin e ushqimeve dhe pijeve me sheqer gjatë ditës, edhe sepse do të favorizonte disa sëmundje kardiovaskulare dhe diabetin.

Por edhe ata që hanë një mëngjes të bollshëm dhe të ekuilibruar, mund të bëjnë disa gabime pa e ditur.

Të mos hani sa duhet për mëngjes është një gabim

Mos ngrënia në mëngjes na bën të rrisim dozat e ushqimit në vaktet e tjera të ditës, gjë që është absolutisht e pashëndetshme. Një vakt i madh në mëngjes, ndez metabolizmin dhe na ndihmon të djegim më shumë kalori gjatë ditës.

Duke ngrënë shumë shpejt

Të ngrënit shumë shpejt është një gjë e zakonshme pothuajse në të gjitha vaktet e ditës dhe padyshim lidhet me ritmet që na imponon dita. Konsumimi i shpejtë i mëngjesit mund të rrisë rrezikun e obezitetit sipas disa studimeve të fundit.

Mos hani karbohidrate

Nuk është e nevojshme të hiqni karbohidratet në mëngjes, por vetëm të vendosni se cilat dhe sa të hani. Karbohidratet komplekse na japin energji të vazhdueshme gjatë gjithë ditës. Këto përfshijnë, tërshërën, frutat e freskëta, drithërat me pak sheqer.

Mos hani yndyrë

Shtimi i arrave dhe farave në kos është një mënyrë e shkëlqyer për të djegur yndyrnat ushqyese. Megjithatë, preferohet të reduktohen yndyrnat e ngopura (si gjalpi), të cilat mund të rrisin kolesterolin.

Mos hani proteina

Konsumimi i proteinave në mëngjes na ndihmon të kontrollojmë urinë në orët në vijim dhe gjithashtu siguron shumë energji për muskujt. Mënyra më e mirë për t'i konsumuar janë proteinat pa yndyrë si gjiza, qumështi ose kosi.

Pirja e lëngut të gabuar të frutave

Shpesh lëngu i frutave lidhet me një ushqim ushqyes por në shumicën e rasteve nuk është kështu. Kjo ndodh sepse lëngjet kanë shumë sheqerna. Në përgjithësi, preferoni fruta të plota në vend të lëngjeve sepse kanë më shumë fibra, më pak sheqer dhe më pak kalori.  

Mos pini ujë

Shpesh në e mëngjesit, përgatitjes, veshjes dhe daljes, shpesh me nxitim, harrojmë të pimë edhe një gotë ujë.

/rtsh.al/