RTSH 24 Live

Amerika

Refuzimi për t'u vaksinuar, Biden: Dezinformimi në rrjetet sociale "po vret njerëzit"

17/07/2021

Refuzimi për t'u vaksinuar, Biden: Dezinformimi në rrjetet sociale "po vret njerëzit"

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha se rrjetet sociale si Facebook, janë duke “vrarë njerëzit”.
Ai i bëri këto komente pasi Shtëpia e Bardhë, ku vazhdoi kritikat  ndaj kësaj kompanie, që po lejon postimin e dezinformatave rreth vaksinave për koronavirus.
“Janë duke vrarë njerëzit. Shikoni, pandemia e vetme që kemi është në mesin e të pavaksinuarve”, u ka thënë Biden gazetarëve kur është pyetur rreth dezinformimit dhe cila është përgjigjja e tij ndaj rrjeteve sociale, siç është Facebook.
Zëdhënësja për media e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, ka kritikuar po ashtu të premten këtë kompani. “Qartazi ka hapa që janë marrë. Ato janë kompani të sektorit privat. Ka hapa shtesë që duhet të marrin. Është e qartë se ka ende për t’u bërë”, ka thënë ajo nga Shtëpia e Bardhë. Ndërkohë ,Facebook nuk i ka komentuar ende këto deklarata. Sipas zyrtarëve amerikanë, rritja e re e numrit të të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus në Shtetet e Bashkuara, është duke prekur personat e pavaksinuar. Shumë persona janë duke refuzuar vaksinimin, pavarësisht procedurave të lehta në Shtetet e Bashkuara, duke thënë se nuk iu besojnë vaksinave.
Skepticizmi është duke u rritur edhe nga postimet e rreme kundër vaksinës nëpër rrjetet sociale.