RTSH 24 Live

Teknologji

Raketa më e fuqishme e NASA-s ngrihet 50 vjet pas Apollos

16/11/2022

Raketa më e fuqishme e NASA-s ngrihet 50 vjet pas Apollos

Raketa e hënës së re e NASA-s u nis në fluturimin e saj debutues me tre modele provë në bord të mërkurën herët, duke e sjellë SHBA-në një hap të madh më afër rikthimit të astronautëve në sipërfaqen hënore për herë të parë që nga fundi i programi Apollo 50 vjet më pare shkruan Associated Press.

Nëse gjithçka shkon mirë gjatë fluturimit tre-javor, raketa do të shtyjë një kapsulë të zbrazët të ekuipazhit në një orbitë të gjerë rreth hënës dhe më pas kapsula do të kthehet në Tokë me një spërkatje në Paqësor në dhjetor .

Pas vitesh vonesash dhe miliarda shpenzimesh, raketa e Sistemit të Nisjes Hapësinore gjëmonte drejt qiellit, duke u ngritur nga Qendra Hapësinore Kennedy me 8.8 milionë paund (4 milionë kilogramë) shtytje dhe duke arritur 100 mph (160 km/h) brenda sekondave. Kapsula Orion ishte vendosur në majë, gati për t'u larguar nga orbita e Tokës drejt Hënës, jo edhe dy orë pas fluturimit.

Pamja e hënës pason gati tre muaj rrjedhje të bezdisshme të karburantit që e mbajtën raketën të kërcente midis hangarit dhe jastëkut. E detyruar të rikthehet brenda nga uragani Ian në fund të shtatorit, raketa qëndroi jashtë, ndërsa Nicole përshkoi javën e kaluar me shpejtësi prej më shumë se 80 mph (130 km/h). Edhe pse era hoqi një rrip të kapakëve lart pranë kapsulës, menaxherët dhanë dritën jeshile për nisjen.

NASA priste që 15,000 shikues të bllokonin vendin e nisjes, me mijëra të tjerë të rreshtoheshin në plazhet dhe rrugët jashtë portave, për të dëshmuar vazhdimin e shumëpritur të NASA-s të Projektit Apollo, kur 12 astronautë ecën në Hënë nga viti 1969 dhe 1972. Turmat u mblodhën gjithashtu jashtë qendrave të NASA-s në Houston dhe Huntsville, Alabama, për të parë spektaklin në ekranet gjigante.

Brohoritjet e shoqëruan raketën ndërsa ajo kaloi një shteg të madh flakë drejt hapësirës, ​​me një gjysmë hënë që shkëlqente me shkëlqim dhe ndërtesat që dridheshin sikur të goditeshin nga një tërmet i madh.

"Për brezin e Artemis, kjo është për ju," tha drejtori i fillimit Charlie Blackwell-Thompson, duke iu referuar të gjithë atyre që kanë lindur pas Apollos.

Ngritja shënoi fillimin e programit të NASA-s për eksplorimin hënor Artemis, e quajtur sipas motrës binjake mitologjike të Apollos. Agjencia hapësinore synon të dërgojë katër astronautë rreth Hënës në fluturimin e radhës, në vitin 2024, dhe të zbarkojë njerëzit atje që në vitin 2025.

"Ju e keni fituar vendin tuaj në histori," i tha Blackwell-Thompson ekipit të saj pas ngritjes. "Ju jeni pjesë e të parës. Nuk vjen shumë shpesh. Ndoshta një herë në karrierë. Por ne të gjithë jemi pjesë e diçkaje tepër të veçantë: lansimi i parë i Artemis. Hapi i parë për kthimin e vendit tonë në Hënë dhe në Mars.”

SLS 322 këmbë (98 metra) është raketa më e fuqishme e ndërtuar ndonjëherë nga NASA, me më shumë shtytje se sa anije kozmike ose Saturn V i fuqishëm që çoi njerëzit në Hënë. Një seri rrjedhjesh të karburantit të hidrogjenit rrënuan përpjekjet e lëshimit gjatë verës, si dhe testet e numërimit mbrapsht. Një rrjedhje e re shpërtheu në një vend të ri gjatë furnizimit me karburant të së martës mbrëma, por një ekip urgjence arriti të shtrëngonte valvulën e defektit në jastëk. 

Orioni duhet të arrijë në Hënë nga e Hena, më shumë se 230,000 milje (370,000 kilometra) nga Toka. Pasi të arrijë 80 milje (130 kilometra) nga Hëna, kapsula do të hyjë në një orbitë të largët që shtrihet rreth 40,000 milje (64,000 kilometra) përtej.

Fluturimi testues prej 4.1 miliardë dollarësh është caktuar të zgjasë 25 ditë, afërsisht njësoj me kohën kur ekuipazhet do të jenë në bord. Agjencia hapësinore synon ta shtyjë anijen kozmike në kufijtë e saj dhe të zbulojë ndonjë problem përpara se astronautët të futen brenda. Manekinët – NASA i quan moonequins – janë të pajisur me sensorë për të matur gjëra të tilla si dridhja, nxitimi dhe rrezatimi kozmik.

"Ka shumë rrezik me këtë test të veçantë fillestar të fluturimit," tha menaxheri i misionit Mike Sarafin.

Raketa supozohej të kishte kryer funksionimin e saj të thatë deri në vitin 2017. Vëzhguesit e qeverisë vlerësojnë se NASA do të ketë shpenzuar 93 miliardë dollarë për projektin deri në vitin 2025.

Në fund të fundit, NASA shpreson të krijojë një bazë në Hënë dhe të dërgojë astronautë në Mars deri në fund të viteve 2030 ose në fillim të viteve 2040.

Por shumë pengesa ende duhet të pastrohen. Kapsula Orion do t'i çojë astronautët vetëm në orbitën hënore, jo në sipërfaqe.

NASA ka punësuar SpaceX të Elon Musk për të zhvilluar Starship, përgjigjen e shekullit të 21-të për zbarkimin hënor të Apollonit. Starship do të transportojë astronautët përpara dhe mbrapa midis Orionit dhe sipërfaqes hënore, të paktën në udhëtimin e parë në 2025. Plani është të stacionojë Starship dhe përfundimisht zbarkuesit e kompanive të tjera në orbitë rreth hënës, gati për përdorim sa herë që ekuipazhet e reja të Orionit tërhiqen.

Duke ripërsëritur një argument që u bë gjatë viteve 1960, historiani i Universitetit Duke, Alex Roland, vë në pikëpyetje vlerën e fluturimit njerëzor në hapësirë, duke thënë se robotët dhe anijet kozmike të telekomanduara mund ta kryejnë punën më lirë, me efikasitet dhe me siguri.

"Në gjithë këto vite, asnjë provë nuk është shfaqur për të justifikuar investimin që kemi bërë në fluturimin njerëzor në hapësirë ​​- përveç prestigjit të përfshirë në këtë konsum të dukshëm," tha ai.

NASA po pret derisa të përfundojë ky fluturim provë përpara se të prezantojë astronautët që do të jenë në tjetrin dhe ata që do të ndjekin hapat e Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin të Apollo 11.

Shumica e trupave të NASA-s prej 42 astronautësh aktivë dhe 10 të trajnuarve nuk kishin lindur ende kur ecësit në hënë të Apollo 17 Gene Cernan dhe Harrison Schmitt mbyllën epokën, 50 vjet më parë muajin tjetër.

“Ne po kërcejmë nga kostumet tona me eksitim”, tha të martën astronautja Christina Koch.

Pas një misioni gati një vjeçar në stacionin hapësinor dhe ecjes kozmike tërësisht femra, Koch, 43 vjeç, është në listën e ngushtë të NASA-s për një fluturim hënor. Kështu është edhe astronautja Kayla Barron, 35 vjeçe, e cila më në fund dëshmoi lëshimin e saj të parë të raketës, pa llogaritur të sajën një vit më parë.

"Më mori frymën dhe po përlota," tha Barron. “Çfarë arritje e mrekullueshme për këtë ekip.”

( Sipas Associated Press )