RTSH 24 Live

Bota

Putini viziton Mariupolin, simbol i rezistencës ukrainase

19/03/2023

Putini viziton Mariupolin, simbol i rezistencës ukrainase

Vladimir Putin ka vizituar Mariupolin e pushtuar nga Rusia, në një lëvizje me sa duket sfiduese të raportuar nga Kremlini vetëm disa ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi ​​një urdhër arresti për të.

Sipas një deklarate të Kremlinit, Putini fluturoi në Mariupol me helikopter dhe vizitoi rrethet përreth qytetit.

Lajmet për vizitën vijnë pasi ICC lëshoi ​​urdhër-arrest të premten për Putinin dhe zyrtaren ruse Maria Lvova-Belova për një skemë të supozuar për të dëbuar fëmijët ukrainas në Rusi.

Vizita ka të ngjarë të shihet si veçanërisht provokuese për ukrainasit pasi Mariupol ishte prej kohësh një simbol i rezistencës që ka dëshmuar disa nga luftimet më intensive që kur Rusia nisi pushtimin e saj vitin e kaluar.

Kremlini tha se Putin vizitoi gjithashtu vijën bregdetare të Mariupolit, duke vizituar një klub jahtesh dhe një ndërtesë teatri.

Mariupol u bë një simbol i rezistencës ukrainase gjatë javëve të sulmeve të pamëshirshme ruse vitin e kaluar citon CNN.

/rtsh.al/