RTSH 24 Live

Kuzhina

Petulla me brokoli, receta e veçantë plot shije

17/12/2020

Petulla me brokoli, receta e veçantë plot shije

Brokolit nuk mbajnë vendin e parë si perimja më e preferuar nga fëmijë e të rritur, por janë në fillim të listës së ushqimeve më të shëndetshme për trupin.

Për këtë arsye bëni mirë të mos i ndani nga dieta juaj e përditëshme.

Në mesin e mënyrave të shijshme që keni mësuar ta gatuani këtë perime, në recetën e sotëme ju tregon ndoshta më interesanten ndër to.

Petulla me brokoli, një kombinim jo i zakontë, por i duhur për nga shija.

Këto petulla mund t’i bëni pjesë të vakteve tuaja jo vetëm në mëngjes, ato mund t’i gatuani për të shoqëruar mishin, peshkun apo dhe ushqime të tjera.

Ndiqni mëposhtë mënyrën e saktë të përgatitjes së kësaj recete shumë interesante.

Përbërësit

750 gr brokoli

200 gr miell

200 ml ujë i vakët

5 gr maja birre e freskët

1 lugë çaji sheqer

Vaj luledielli

Kripë

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete përgatisni brumin me të cilin do të skuqni brokolin.

Në një enë të thellë shtoni ujin e vakët, majanë e birrës në pluhur dhe sheqerin e më pas përzieni derisa të formohet një masë e trrashë.

Lëreni të pushojë përreth 5 minuta dhe sitni po aty miellin, duke përzier me anë të një luge në mënyrë që të formoni brumin e butë e pa kokrriza.

Mbulojeni me një qese plastike kuzhine dhe lëreni të pushojë në temperaturë ambienti për 2 orë, derisa të shikoni që brumi është fryrë.

Ndërkohë përgatisni brokolit, prisni me kujdes pjesën e trungut dhe ruani vetëm pjesën e kurorës së tyre, siç bëni zakonisht.

Lajini me ujë të bollshëm dhe vendosini të ziejnë për 10 minuta në ujë me kripë.

Kur të jenë zbutur paksa, kullojini, vendosini në një enë dhe lërini të ftohen në temperaturë ambienti.

Më pas merrni brumin pasi të jetë fryrë dhe zhysni në të brokolit një nga një në mënyrë që të mbulohen nga brumi.

Ndërkohë vini në zjarr një tigan me vaj luledielli të ngrohet dhe hidhini brokolit tuaja një nga një të skuqen.

Lërini të skuqen derisa të marrin ngjyrë të artë siç bëni zakonisht me petullat dhe kullojini në një letër kuzhine.

Në këtë mënyrë do të hiqni vajin e tepërt nga petullat tuaja me brokoli.

Lërini të ftohen për disa momente dhe mund t’i konsumoni shoqëruar me salca të ndryshme, sallatë apo mish.

Mund t’i ruani deri në një ditë të mbyllura në frigorifer.