RTSH 24 Live

Kuriozitete

Peshku balenë çudit shkencëtarët, kalon përmes një transformimi mahnitës

13/08/2021

Peshku balenë çudit shkencëtarët, kalon përmes një transformimi mahnitës

 

Zbulohet një peshk balenë që ndryshon formë. Zbulimi u bë nga një grup shkecëtarësh në Institutin Kërkimor të Akuariumit Monterey Bay në brigjet e Kalifornisë. Ai është ngjyrë portokalli e ndritshme. Ky është një zbulim i jashtëzakonshëm pasi vetëm 18 janë parë ndonjëherë në tre dekadave të kërkimit të studiuesve. Femra e vëzhguar së fundmi në det të Gjirit Monterey, u pa “gjysmë duke notuar, gjysmë duke rrëshqitur” 6,000 metra nën sipërfaqe, ndërsa studiuesit po përdornin një nëndetëse të largët për të studiuar thellësitë e Oqeanit Paqësor. “Peshqit balenë rrallë janë parë të gjallë në thellësi, kështu që shumë mistere mbeten në lidhje me këta peshq të mrekullueshëm. Me çdo zhytje në det të thellë, ne zbulojmë më shumë mistere dhe zgjidhim të tjerët”,  shkroi Instituti i Kërkimeve të Akuariumit Monterey Bay në Tëitter.

Peshku balenë, i parë për herë të parë në 1895, ishte një mister i mbajtur gjatë për komunitetin shkencor për shkak të formave të ndryshme të trupit që merr gjatë jetës së tij. Peshku balenë u përshkrua nga dy shkencëtarë Smithsonian të cilët e vëzhguan atë të paktën 3,280 metra nën sipërfaqen e oqeanit. Hulumtuesit e quajtën ‘peshkun e zbuluar’ për shkak të pamjes së tij si balenë, por ky ishte vetëm fillimi i misterit të krijesës që ndryshon formën. Ky peshk kalon një transformim mahnitës kur arrin moshën madhore, por rezultati varet nga gjinia e tij. Brenda trupit të tyre gjithashtu përjeton një transformim të plotë ezofagu, si edhe stomaku i tij zhduket dhe zëvendësohet nga organet seksuale dhe një mëlçi gjigante. Në vend që të hanë gjahun, peshku mashkull gëlltit krustace të gjallë dhe të plotë dhe i mban ato në trupin e tij për të gjeneruar si karburant. Peshku balenë femër pëson më pak ndryshime sesa mashkulli. Ajo zhvillon një trup të ngjashëm me atë të një balene, Dhe është shumë më e madhe se një mashkull. Femra vjen në një ngjyrë portokalli në të kuqe mahnitëse, ndërsa meshkujt kanë vetëm një nuancë portokalli.

Transformimet e ndryshme janë ato që i çuan shkencëtarët në një ndjekje të këtij peshku për më shumë se një shekull. Ekipet gjetën peshkun në faza të ndryshme dhe supozuan se ishte një ekzemplar krejtësisht i ri. Në vitin 2003 shkencëtarët japonezë analizuan ADN -në e këtij peshku dhe balenave, të cilët zbuluan se këta dy peshq shumë të ndryshëm në pamje ishin pothuajse identikë në një gjen specifik. “Ky është një zbulim tepër emocionues,” tha iktiologu Smithsonian, Dave Johnson, në një deklaratë për shtyp. “Përgjigja e enigmës ishte nën hundët tona gjatë gjithë kohës – në mostrat. Thjesht na duhej t’i studionim ato me më shumë kujdes”, tha ai.