RTSH 24 Live

Teknologji

Përmbyllin misionin 6-mujor në stacionin hapësinor, rikthehen në tokë 3 astronautët kinezë

05/12/2022

Përmbyllin misionin 6-mujor në stacionin hapësinor, rikthehen në tokë 3 astronautët kinezë

Pas përfundimit me sukses të misionit 6-mujor në stacionin hapësinor, tre astronautë kinezë janë rikthyer në Tokë. Astronautët u nisën për në hapësirë ​​më 5 qershor për të mbikëqyrur fazën përfundimtare të ndërtimit të stacionit hapësinor Tiangong, i cili përfundoi në nëntor. Agjencia hapësinore e Kinës e shpalli misionin një "sukses të plotë". Komandanti Chen Dong dhe shokët e skuadrës Liu Yang dhe Cai Xuzhe thanë se ndiheshin mirë pas uljes.

Yang, astronautja e parë femër e Kinës, tha se ajo kishte një kujtim të paharrueshëm në stacionin hapësinor dhe "është e emocionuar për t'u kthyer në atdhe".

Ndërsa ishin në hapësirë, tre astronautët mbikëqyrën mbërritjen e moduleve të dytë dhe të tretë për Tiangong dhe kryen tre shëtitje në hapësirë ​​për të kontrolluar dhe testuar objektet e reja.

/rtsh.al/