RTSH 24 Live

Bota

Pas uljes së dështuar në aeroport avioni me 126 pasagjerë shpërthen në flakë, tre të plagosur

22/06/2022

Pas uljes së dështuar në aeroport avioni me 126 pasagjerë shpërthen në flakë, tre të plagosur

Një aeroplan me 126 pasagjerë shpërtheu në flakë gjatë tentativës për tu ulur në aeroportin e Majamit, pasi pajisjet e uljes nuk funksionuan, raporton Dailymail.

Avioni u përplas me një ndërtesë të vogël dhe një kullë komunikimi ndërsa rrëshqiste përgjatë asfaltit përpara se të shpërthente në flakë.

Tre persona janë dërguar me urgjencë në spital pas aksidentit. Avioni mbante 126 pasagjerë dhe 11 anëtarë të ekuipazhit.

Administrata Federale e Aviacionit tha se pajisjet e uljes së avionit u rrëzuan. Ajo ishte pjesë e një flote në pronësi të Red Air, një linjë ajrore me zbritje e themeluar vetëm vitin e kaluar në Republikën Domenikane.

/rtsh.al/