RTSH 24 Live

Kosovë

Osmani takohet me sekretarin Blinken: Aleanca me SHBA, gurthemeli për stabilitetin global

10/07/2024

Osmani takohet me sekretarin Blinken: Aleanca me SHBA, gurthemeli për stabilitetin global

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani gjatë qëndrimit të saj në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është takuar edhe me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Presidentja Vjosa Osmani ka shkruar se aleanca me SHBA nuk është vetëm një dëshmi e vlerave dhe parimeve tona të përbashkëta demokratike, por edhe një gurthemel për stabilitetin dhe prosperitetin global.

“Faleminderit Sekretarit Blinken për pritjen dhe diskutimin e sotëm në Departamentin e Shtetit në Washington D.C., në kuadër të Samitit të NATO-s. Aleanca me SHBA-të nuk është vetëm një dëshmi e vlerave dhe parimeve tona të përbashkëta demokratike, por edhe një gurthemel për stabilitetin dhe prosperitetin global”, ka shkruar Osmani.

/ rtsh.al /