RTSH 24 Live

Kuriozitete

Nga erdhi uji në Tokë? Studiuesit gjejnë meteoritin që mund të ketë përgjigjen

17/11/2022

Nga erdhi uji në Tokë? Studiuesit gjejnë meteoritin që mund të ketë përgjigjen

Nëse e keni pyetur ndonjëherë veten se nga erdhi uji në Tokë, kërkimi i ri mbi një meteorit që u “ul” në oborrin e një familjeje në Angli vitin e kaluar mund të ketë përgjigjen. Studiuesit nga Muzeu i Historisë Natyrore të Londrës dhe Universiteti i Glasgow, në Skoci, studiuan një meteorit të gjetur në qytetin Winchcombe, Gloucestershire, për të zbuluar se ai përmbante ujë të ngjashëm me atë të gjetur në Tokë.

"Është një dritare e qartë kristal në sistemin tonë të hershëm diellor", tha Luke Daly, bashkautor i studimit dhe lektor i gjeoshkencës planetare në Universitetin e Glasgow. Botuar në revistën Science Advances të mërkurën, studimi zbulon se shkëmbinjtë jashtëtokësorë mund të kenë sjellë përbërës kimikë vitalë, si uji, në planetin tonë miliarda vjet më parë, duke krijuar oqeanet dhe gjithë jetën në Tokë. Përafërsisht 71% e sipërfaqes së Tokës është e mbuluar me ujë, me oqeanet që mbajnë rreth 96.5% të të gjithë ujit, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së.

Imazhet dhe analizat kimike të meteorit Winchcombe zbuluan se ai përmban rreth 11% ujë dhe 2% karbon, duke e bërë atë të parin e këtij lloji të gjetur. Ekipi, i cili mati raportin e izotopeve të hidrogjenit në ujë, zbuloi se ai i ngjante shumë përbërjes së ujit në Tokë.

Ekstraktet nga shkëmbi gjetën gjithashtu aminoacide jashtëtokësore, duke e bërë atë dëshminë më të fortë se uji dhe materiali organik u dërguan në planet nga asteroidë si ai nga i cili u shkëput Winchcombe./ CNN

/rtsh.al/