RTSH 24 Live

Kulturë

Ndërron jetë në moshën 88-vjeçare, Donald Sutherland, aktori i famshëm i roleve brilante

20/06/2024

Ndërron jetë në moshën 88-vjeçare, Donald Sutherland, aktori i famshëm i roleve brilante

Donald Sutherland, aktori i famshëm i filmit dhe televizionit, karriera e gjatë e të cilit shtrihej nga "MASH" në "Lojërat e urisë", ka ndërruar jetë. Ai ishte 88 vjeç.

Kiefer Sutherland, djali i aktorit, konfirmoi vdekjen e babait të tij të enjten. Nuk kishte detaje të mëtejshme menjëherë.

"Unë personalisht mendoj se ai ishte një nga aktorët më të rëndësishëm në historinë e filmit," tha Kiefer Sutherland në X.

"Asnjëherë nuk u tremb nga një rol, i mirë, i keq apo i shëmtuar. Ai e donte atë që bëri dhe bëri atë që donte, dhe askush nuk mund të kërkojë më shumë se kaq.”

Sutherland ka pothuajse 200 reole që mbajnë firmën e tij. I lindur në New Brunswick, Kanada, Sutherland filloi punë si reporter lajmesh në radio përpara se të largohej nga Kanadaja për të udhëtuar në Londër në vitin 1957. Atje, ai studioi në Akademinë e Muzikës dhe Artit Dramatik në Londër.

Më pas ai mori role të vogla në filmin dhe televizionin britanik. Sutherland luajti në The Dirty Dozen, një film aksion i Luftës së Dytë Botërore që u shfaq premierë në 1967.

Jane Fonda ishte bashkë-ylli i Sutherland në filmin e Alan J. Pakula dhe fitoi një Oscar për rolin e saj. Ai ishte në lidhje me Fondën për dy vite përpara se çifti të ndahej.

Aktori i gjatë dhe i dobët kanadez, me një buzëqeshje që mund të ishte e ëmbël ose djallëzore, ishte i njohur për personazhet e çuditshëm si Hawkeye Pierce në "MASH" të Robert Altman, komandanti i tankeve hipi në "Kelly's Heroes" dhe profesori i gjuajtur me gurë në "Animal House".

Para se të kalonte në një karrierë të gjatë si një aktor i respektuar i personazheve, Sutherland mishëroi kinemanë e paparashikueshme, anti establishment të viteve 1970.

Gjatë dekadave, Sutherland tregoi gamën e tij në pjesët më të buta - por ende të çuditshme - në "Ordinary People" të Robert Redford dhe "JFK" të Oliver Stone.

Së fundmi, ai luajti në filmat "Hunger Games" dhe serialin e kufizuar të HBO "The Undoing". Ai kurrë nuk doli në pension dhe punoi rregullisht deri në vdekjen e tij.

“Më pëlqen të punoj. Më pëlqen me pasion të punoj,” i tha Sutherland Charlie Rose në 1998.

“Më pëlqen të ndjej dorën time të përshtatur në dorezën e ndonjë personazhi tjetër. Ndjej një liri të madhe - koha ndalon për mua. Nuk jam aq i çmendur sa dikur, por gjithsesi jam pak i çmendur.”

Pavarësisht roleve të tij, aktori kanadez nuk u nominua kurrë për një Oscar, por mori një çmim nderi Oscar në 2017.

/rtsh.al/