RTSH 24 Live

Teknologji

NASA zbulon një krater të ri në Hënë, dyshohet se është krijuar nga përplasja e sondës ruse

01/09/2023

NASA zbulon një krater të ri në Hënë, dyshohet se është krijuar nga përplasja e sondës ruse

Nasa ka zbuluar se një krater i ri është shfaqur në Hënë dhe ka të ngjarë të jetë krijuar kur misioni rus Luna 25, pa ekuipazh u përplas në sipërfaqen hënore teksa tentoi të ulej.

Krateri ka një gjatësi prej 32.8 këmbësh (10 metra) dhe ishte 248.5 milje (400 kilometra) më pak se objektivi i synuar i uljes së Luna 25.

Anija kozmike Luna 25, zbarkimi i parë hënor i Rusisë në 47 vjet, u nis më 10 gusht dhe pritej të ulej pranë polit jugor hënor disa javë më vonë.

Agjencia ndau një vlerësim të pikës së ndikimit më 21 gusht, i cili i lejoi anëtarët e ekipit Lunar Reconnaissance Orbiter të dërgonin komanda në anijen kozmike ditën tjetër për të marrë imazhe të vendit.

Orbiteri bëri imazhe gjatë një periudhe katër-orëshe më 24 gusht, duke zbuluar kraterin e ri. 

Sonda Luna-25 u rrëzua më 19 gusht, duke shuar shpresat e Moskës që të ringjallë programin e saj për udhëtimet drejt Hënës, pasi Rusia synonte të bëhej shteti i parë që do të zbarkonte në polin jugor hënor.

Orbiteri i Zbulimit Hënor, i cili ka rrethuar hënën që nga viti 2009, është përdorur për të dalluar dhe marrë imazhe të kratereve të ndikimit të krijuar nga misionet e mëparshme që janë përplasur në sipërfaqen hënore, duke përfshirë Chandrayaan- 2 të Indisë në 2019./CNN

/rtsh.al/