RTSH 24 Live

Aktualitet

Mynih, Rama takohet me Kurtin

18/02/2023

Mynih, Rama takohet me Kurtin

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është takuar të shtunën në Mynih me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ndërsa të dy po marrin pjesë në Konferencën e Sigurisë që po zhvillohet atje.

Lajmi u bë i ditur nga Kryeministri Rama në një postim në rrjetet sociale, ku ndau edhe momente nga takimi.

Konferenca e Sigurisë së Mynihut, një nga ngjarjet më të rëndësishme politike në botë, mbahet që nga viti 1963 dhe vit pas viti, mbledh njerëzit më të rëndësishëm nga bota e politikës, për të diskutuar çështjet e sigurisë.

Liderët e rreth 45 shteteve dhe organizatave u mblodhen në Hotel Bayerischer Hof për të debatuar çështje, ku më e rëndësishmja është pushtimi i Ukrainës nga Rusia dhe sfidat me të cilat po përballen të gjithë.