RTSH 24 Live

Teknologji

Musk thotë se nuk ka marrëveshje me Twitter-in pa qartësi për llogaritë e padëshiruara

17/05/2022

Musk thotë se nuk ka marrëveshje me Twitter-in pa qartësi për llogaritë e padëshiruara

Miliarderi Elon Musk tha të martën se blerja e tij e Twitter nuk do të realizohej nëse nuk i jepeshin garancitë për llogaritë e padëshiruara që ai thotë se e dëmtojnë platformën, duke e komplikuar më tej ofertën e tij të ashpër për gjigantin e mediave sociale, shkruan AFP.

Shefi i SpaceX si dhe Tesla, Musk aktualisht renditet nga Forbes si personi më i pasur në botë, me një pasuri prej rreth 230 miliardë dollarësh, pjesa më e madhe në aksione të Tesla-s.

I parë nga kampionët e tij si një gjeni ikonoklastik dhe nga kritikët e tij si një megaloman i çrregullt, Musk befasoi shumë investitorë në prill me lajmin se donte të blinte Twitter.

Por oferta e tij prej 44 miliardë dollarësh për Twitter tani është "përkohësisht në pritje", në pritje të pyetjeve mbi vlerësimet e kompanisë së mediave sociale për numrin e llogarive false, ose "bots".

“Dje, CEO i Twitter refuzoi publikisht të tregojë prova për <5%,” shkroi Musk në Twitter, i cili ka pothuajse 94 milionë ndjekës në rrjetin social.

"Kjo marrëveshje nuk mund të ecë përpara derisa ai të bëjë."

Shefi ekzekutiv i Twitter, Parag Agrawal, ka thënë se platforma pezullon më shumë se gjysmë milioni llogari në dukje false çdo ditë, zakonisht para se ato të shihen, dhe bllokon miliona të tjera në javë që dështojnë kontrollet për t'u siguruar që ato kontrollohen nga njerëzit dhe jo nga softueri.

Masat e brendshme tregojnë se më pak se pesë përqind e llogarive aktive në çdo ditë në Twitter janë të padëshiruara, por kjo analizë nuk mund të përsëritet nga jashtë për shkak të nevojës për të mbajtur private të dhënat e përdoruesve, pretendoi Agrawal.

Musk, i cili ka thënë se robotët mundojnë Twitter-in dhe se ai do ta bënte prioritet heqjen e tyre nëse do të zotëronte platformën, iu përgjigj atij postimi në Twitter nga Agrawal me një emoji poo.

"Pra, si e dinë reklamuesit se çfarë po marrin për paratë e tyre?" Musk postoi në Twitter në një përgjigje të mëvonshme për nevojën për të provuar që përdoruesit e Twitter janë njerëz të vërtetë.

"Kjo është thelbësore për shëndetin financiar të Twitter."

Procesi i përdorur për të vlerësuar se sa llogari janë bot është ndarë me Musk, këmbënguli Agrawal.

Musk e ka përshkruar motivimin e tij si rrjedhojë nga dëshira për të garantuar lirinë e fjalës në platformë dhe për të rritur fitimin e parave të një faqe interneti që është me ndikim masiv, por që ka luftuar për të arritur rritje fitimprurëse.

Ai ka thënë gjithashtu se ka favorizuar heqjen e ndalimit ndaj Donald Trump, i cili u hap në platformë në janar 2021 menjëherë pasi përpjekjet e ish-presidentit amerikan për të përmbysur humbjen e tij në zgjedhje çuan në sulmin e 6 janarit në Kapitolin e SHBA.