RTSH 24 Live

Aktualitet

Moti/ Vendi ynë goditet nga cikloni medhetar, reshje shiu dhe stuhi deri në mbrëmje

20/11/2022

Moti/ Vendi ynë goditet nga cikloni medhetar, reshje shiu dhe stuhi deri në mbrëmje

Qëndra ciklonike përshiu sot mesdheun duke shkaktuar stuhi të forta dhe rreshje shiu dhe stuhi në territorin e Shqipërisë.

E Diel, data 20 Nëntor 2022

Moti do të jetë me vranësira dhe rreshje shiu me stuhi me aktivitet kryesor në pjesën e para të ditës,  pasdite rreshjet do të zhvendosen në jug të vendit.   Era do të jetë me drejtim Jug - Lindje me shpejtësi 15-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5-6 me lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore       8/14°C
Zona e ulët         12/19°C
Zona bregdetare 18/20°C

Kosova, e Diel data 20 Nëntor 2022

Moti do të jetë me vranësira dhe reshje shiu  lokale. Era do të jetë me drejtim Jug-Lindje me shpejtësi 7 m/sek. Temperaturat do të luhaten në ekstremet e tyre 8°C në mëngjes ndërsa në mesditë do të jenë me rënie 15°C -19°C .

E Hënë, data 21 Nëntor 2022

Moti do të jetë me vranësira dhe rreshje shiu me aktivitet kryesor në pjesën e para të ditës,  në alpe do të ketë rreshje bore, pasdite rreshjet do të humabsin intesitet.  Era do të jetë me drejtim Pereëndim shpejtësi 10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 4-4 me lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore       8/11°C
Zona e ulët         12/17°C
Zona bregdetare 14/18°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari