RTSH 24 Live

Bota

Moska mori kreun e Këshillit të Sigurimit/ Zelensky: Absurde, Rusia është shtet terrorist

01/04/2023

Moska mori kreun e Këshillit të Sigurimit/ Zelensky: Absurde, Rusia është shtet terrorist

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka kritikuar presidencën ruse të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e cila mori sot drejtimin e saj.

Fatkeqësisht, këto janë lajme padyshim absurde dhe shkatërruese. Sot, shteti terrorist filloi të kryesojë Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Dje, ushtria ruse vrau një fëmijë tjetër ukrainas - një djalë pesë muajsh të quajtur Danylo nga Avdiivka, në Donbas.

Prindërit e tij u plagosën. Një nga qindra sulmet e artilerisë që shteti terrorist fillon çdo ditë dhe në të njëjtën kohë, Rusia kryeson Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, është shprehur Zelensky.

Zelensky tha gjithashtu se raste të tilla “dëshmojnë falimentimin e plotë” të institucioneve globale. Ai argumentoi se reforma është "qartësisht e vonuar" për Këshillin e Sigurimit.

Këshilli kërkon konsensus për të miratuar shumicën e vendimeve, pavarësisht se cili vend është në krye të mbledhjeve të tij.

/rtsh.al/