RTSH 24 Live

Botë

Ministri gjerman i Mbrojtjes vizitë të papritur në Kiev

21/11/2023

Ministri gjerman i Mbrojtjes vizitë të papritur në Kiev

Shefi i Mbrojtjes i Gjermanisë ka mbërritur në Ukrainë për një vizitë të papritur. Boris Pistorius mbërriti në Kiev me tren. Ai po kërkon të ofrojë siguri për mbështetjen e Gjermanisë për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë.

Ministri gjerman i Mbrojtjes do të zhvillojë bisedime me homologun e tij ukrainas si dhe me presidentin Volodymyr Zelensky.

Kjo vizitë e tij vjen pas një rritjeje të sulmeve ajrore ruse në Ukrainë dhe ndërsa Kievi përgatitet për një rritje të pritshme të sulmeve në objektet energjetike të vendit gjatë muajve të ardhshëm të dimrit.

Kjo është vizita e dytë e Pistorius në Kiev që kur ai u bë Ministër i Mbrojtjes në fillim të këtij viti dhe kjo vjen një ditë pasi Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin bëri një udhëtim të paparalajmëruar në Ukrainë.

Berlini është furnizuesi i dytë më i madh i ndihmës ushtarake për Kievin pas Shteteve të Bashkuara. Kancelari Olaf Scholz u zotua muajin e kaluar se Gjermania do të vazhdojë të vazhdojë ndihmën e saj për Kievin, duke këmbëngulur se "ne do ta mbështesim Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme".

/rtsh.al/