RTSH 24 Live

Kuriozitete

Miliarderi nderton titanic 2; Ja kur parashikohet te lundroje per here te pare kopja e anijes legjendare

11/09/2021

Miliarderi nderton titanic 2; Ja kur parashikohet te lundroje per here te pare kopja e anijes legjendare

Ne prill 2012, miliarderi Clive Palmer krijoi një kompani të quajtur “Blue Star Line”. Ndërkohë, kompania “White Star Line”, prodhoi Titanikun origjinal. Ideja e tij ishte të krijonte një kopje të anijes legjendare dhe ta quante atë Titanic II. Ai ishte i sigurt se njerëzit e mahnitur nga historia dramatike e Titanikut do të donin ta përjetonin atë vetë, por, natyrisht, këtë herë fundosja tragjike nuk është në plan.

  1. Planet që anija të lundronte ishin për në vitin 2016, por…

titanic II (5)

Plani fillestar i Palmer ishte që anija të lundronte në vitin 2016 , por anija, e cila ishte menduar të ndërtohej në Kinë në fund të 2013, nuk u krijua kurrë për shkak të problemeve financiare.

Projektimi dhe testimi i valëve filloi gjatë vjeshtës së 2018. Tani kompania “Blue Star Line” po diskuton mbi kontratat e ndërtimit, dhe pasi të ketë përfunduar gjithçka, ajo do të njoftojë se kush do të ndërtojë Titanic II dhe do të njoftojë kohën se kur do të lundrojë për herë të parë anija.

titanic II (7)

  1. Si do të duket Titanic II dhe sa do të kushtojë një biletë

Titaniku i ri do të kushtojë rreth 500 milionë dollarë. Ai do të strehojë 2,400 pasagjerë dhe 900 anëtarë të ekuipazhit, njësoj si paraardhësi i tij. Ajo që e diferencon atë nga Titaniku është se anija e re do të jetë e pajisur me pajisje moderne lundrimi dhe shumë varka dhe jelekë shpëtimi. Titaniku i ri ka të njëjtën strukturë kabine dhe arkitekturë identike të brendshme dhe elemente luksoze si Titaniku.

Kostoja e një bilete për Titanikun e ri pritet të jetë më e ulët se kostoja e paraardhësit të tij. Biletat e Titanikut mund të kushtojnë deri në 100,000 dollarë. Megjithëse çmimet për Titanikun e ri nuk janë shpallur ende zyrtarisht, ato mund të shkojnë nga 350 deri në 900 dollarë kur anija të ketë përfunduar.

  1. Njoftimet e fundit lënë të kuptohet se ka një datë se kur mund të përfundojë anija.

Sipas një postimi të bërë në faqen zyrtare në Facebook të kompanisë, parashikohet që anija do të jetë në gjendje të lundrojë në vitin 2021, megjithëse data e saktë ende nuk është konfirmuar.