RTSH 24 Live

Zgjedhje 2021

Mbyllet zyrtarisht numërimi i votave në Tiranë, kush janë më të pëlqyerit e PS, PD, LSI e PSD

30/04/2021

Mbyllet zyrtarisht numërimi i votave në Tiranë, kush janë më të pëlqyerit e PS, PD, LSI e PSD

Në qarkun e Tiranës ka përfundur zyrtarisht numërimi i votave preferenciale për kandidatët për deputetë. Nga 36 deputetë që ka qarku, 18 do i çojë në parlament PS, 15 PD, 2 LSI dhe një PSD. Vetëm dy emra arritën që të thyenin herësin duke rrëzuar listën e partisë, Fatmir Xhafaj dhe Ornaldo Rakipi duke nxjerrë jashtë Ervin Bushatin dhe Fidel Yllin.

Më poshtë lista e më të votuarve.

PS 18 mandate

 1. Fatmir Xhafaj 16741
  30. Ornaldo Rakipi 15700
  10. Belinda Balluku 15366
  12. Etjen Xhafaj 12793
  5. Arben Ahmetaj 11287

PD 15 mandate

 1. Lulzim Basha 16186
  6. Agron Shehaj 13852
  10. Belind Këlliçi 11581
  8. Grida Duma 8691
  9. Shpëtim Idrizi 7440

LSI 2 mandate

 1. Përparim Spahiu 3431
  1. Monika Kryemadhi 2446
  7. Floida Kërpaçi 1644
  25. Vojo Bregu 1517
  4. Klajda Gjosha 1445

PSD 1 mandat

 1. Tom Doshi 2025
  8. Besart Meta 713
  2. Gertjan Deda 692
  5. Albert Jaupi 665
  16. Dritan Arapi 588