RTSH 24 Live

Bota

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa pas testimit të Koresë së Veriut

05/10/2022

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa pas testimit të Koresë së Veriut

Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara hodhën katër raketa në Detin e Japonisë, tha Seuli të mërkurën, një ditë pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë me rreze të mesme veprimi mbi Japoni për herë të parë në pesë vjet, njofton Deutsche Welle.

Sipas një deklarate të dy vendet lëshuan secili një palë raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi ATACMS të prodhuara nga SHBA.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se lëshimet ishin një hakmarrje ndaj testit raketor më të largët të Phenianit. Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, ishte zotuar më parë për një "përgjigje të ashpër" kundër Veriut.

Më vete, Koreja e Jugut lëshoi ​​gjithashtu një raketë Hyunmoo-2 që keqfunksionoi menjëherë pas lëshimit dhe u rrëzua, duke shkaktuar panik në qytetin e Gangneung. Nuk pati raportime për të lënduar.

Stërvitjet ushtarake rriten

Lëshimet e raketave vijnë pak më shumë se një muaj pasi Seuli dhe Uashingtoni filluan stërvitjen më të madhe ushtarake të përbashkët në rajon në vite.

Më herët të martën, një avion luftarak i Koresë së Jugut F-15K hodhi dy bomba precize mbi një objektiv virtual në ishullin e pabanuar të Detit të Verdhë, Jikdo, si pjesë e një stërvitje me forcat amerikane.

Stërvitja e përbashkët kishte për qëllim të demonstronte "aftësinë e aleatëve për të kryer një goditje precize në origjinën e provokimeve," shtoi shefi i përbashkët i shtabit të Seulit. ( Sipas Deutsche Welle )