RTSH 24 Live

Kuzhinë

Konsumimi i dy lugë gjelle mjaltë përmirëson nivelet e sheqerit në gjak dhe kolesterolit

20/11/2022

Konsumimi i dy lugë gjelle mjaltë përmirëson nivelet e sheqerit në gjak dhe kolesterolit

Konsumimi i dy lugë gjelle mjaltë mund të ndihmojë në balancimin e sheqerit në gjak dhe në përmirësimin e niveleve të kolesterolit, sipas një studimi të ri.

Ekspertët thanë se zëvendësimi i ëmbëlsuesve të shtuar në dietë si mjalti mund të ulë rreziqet e sëmundjeve që lidhen me konsumimin e tepërt të sheqerit, si diabeti i tipit 2 , sëmundjet e zemrës dhe sëmundja e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike.

Studiuesit në Universitetin e Torontos analizuan rezultatet e 18 provave duke përfshirë më shumë se 1,100 pjesëmarrës dhe zbuluan se mjalti i papërpunuar nga një burim i vetëm lulesh kishte efektin më pozitiv në trup. Ata zbuluan se ajo uli glukozën në gjak dhe numrin e lipoproteinave me densitet të ulët (ose "kolesterolit të keq") në gjak.

Konsumimi i mjaltit gjithashtu rriti lipoproteinat me densitet të lartë (kolesteroli "i mirë") dhe tregoi shenja të përmirësimit të inflamacionit. Të gjithë pjesëmarrësit në studim ndoqën një dietë përgjithësisht të shëndetshme dhe sheqeri përbënte 10 për qind ose më pak të marrjes së tyre ditore të kalorive. Studimi zbuloi se mjalti nga një burim i vetëm lulesh "prodhonte vazhdimisht efekte neutrale ose të dobishme" në trup. Pjesëmarrësve iu dhanë mesatarisht 40 gram, ose rreth dy lugë gjelle mjaltë në ditë gjatë tetë javëve.

Megjithatë, mjalti humbi shumë nga përfitimet e tij shëndetësore pasi u ngroh mbi 65 gradë Celsius. Tauseef Khan, një studiues i lartë në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit, tha se rezultatet ishin befasuese sepse mjalti "është rreth 80 për qind sheqer".

“Por mjalti është gjithashtu një përbërje komplekse e sheqernave të zakonshme dhe të rralla, proteinave, acideve organike dhe komponimeve të tjera bioaktive që ka shumë të ngjarë të kenë përfitime shëndetësore”, tha Khan.

Ekspertët thanë se rezultatet treguan se jo të gjithë sheqernat duhet të trajtohen njësoj. "Ne nuk po themi se duhet të filloni të pini mjaltë nëse aktualisht shmangni sheqerin," tha Khan. "Përdorimi ka të bëjë më shumë me zëvendësimin nëse jeni duke përdorur sheqer, shurup ose një ëmbëlsues tjetër, ndërrimi i këtyre sheqernave me mjaltë mund të ulë rreziqet kardiometabolike."

/rtsh.al/