RTSH 24 Live

Kuriozitete

Konkursi fotografik i peisazhit 'natyror' nga Skocia në Arizona

20/11/2022

Konkursi fotografik i peisazhit 'natyror' nga Skocia në Arizona

Këto fotografi befasuese janë fituese të çmimeve në Çmimin e Fotografisë së Peisazhit Natyror 2022 (NLPA) , një konkurs vjetor që nderon fotografët që 'vlerësojnë realizmin dhe origjinalitetin në punën e tyre'. Konkursi ka rregulla strikte në fuqi për të "shmangur llojet e teknikave mashtruese të redaktimit dixhital që janë bërë të zakonshme në fotografinë e peizazhit". Lejohen teknika të thjeshta të pas-përpunimit, por truket ekstreme të fotoshopit  të tilla si futja ose heqja e elementeve si pemët ose zogjtë nuk lejohen. Rezultati? Fotografi e pabesueshme e peizazhit që garanton se shikuesi nuk do të ndihet i 'mashtruar' nëse e sheh subjektin e fotos në jetën reale.

Shfaqja që japin gjethet në një peisazh të mrekullueshem buzë një lumi në Utah.

Një majë në zonën e egër të liqeneve Alpine në Uashington.

Klaus Axelsen fiton medaljen e bronztë në kategorinë e lumenjve, liqeneve dhe ujëvarave falë kësaj fotografie mahnitëse të një skene me dëborë në Alpet Lyngen të Troms në Norvegjinë Veriore.

Liqenit Oberon në Tasmani nën një qiell me yje merr medaljen e artë në kategorinë e peisazhit të natës.

Kjo fotografi mahnitëse, e cila kryeson podiumin në kategorinë e Peizazheve Detare, është vepër e fotografit Andre Donawa. E titulluar "Vala e Madhe", ajo u kap në Barbados dhe tregon një det të stuhishëm që ngrihet dhe zbret "në një ujëvarë gjigante me ujë dhe shkumë".

Kjo pamje atmosferike tregon avull që ngrihet nga shtresat e tokave të këqija,një lloj terreni i thatë pas një dite reshjesh 'të pandërprera' të ndjekura nga dielli i ndritshëm në Parkun Kombëtar të Luginës së Vdekjes, i cili shtrihet si në Kaliforni ashtu edhe në Nevada.

Kjo foto tregon madhështinë e një rrufeje dhe një ylber që ndriçon qiellin mbi 'varietetet mahnitëse të bimësisë së shkretëtirës' pranë maleve të Supersticionit në Arizona.

Akullnaja Baltoro në Pakistanin Verior .

Duke u renditur e treta në kategorinë e peisazheve detare, kjo fotografi tregon formacionet shkëmbore të fshatit bregdetar De Kelders në Afrikën e Jugut.

/rtsh.al/