RTSH 24 Live

Kuriozitete

Kometa që shfaqet 'një herë në jetë' fiton çmimin e Fotografisë së Vitit në Astronomi

18/09/2022

Kometa që shfaqet 'një herë në jetë' fiton çmimin e Fotografisë së Vitit në Astronomi

Fotoja “Disconnection” fitoi çmimin për fotografinë më të mirë astronomike të vitit. Një foto e një komete të rrallë që nuk do të shihet më kurrë nga Toka ka fituar një çmim prestigjioz. Imazhi tregon një pjesë të bishtit të kometës Leonard duke u shkëputur nga Dielli.

Kometa u shfaq shkurtimisht dhe është e dukshme nga Toka në vitin 2021, por tani ajo është larguar nga sistemi ynë diellor.

Observatori Mbretëror Greenwich në Londër, i cili organizon konkursin e Fotografisë Astronomike, i quajti imazhet "mahnitëse".

"Kometat duken ndryshe nga ora në orë, ato janë një gjë shumë befasuese," tha fotografi fitues

Astronomi Dr Ed Bloomer, i cili ishte një nga gjyqtarët e konkursit, tha se imazhi ishte një nga fotografitë më të mira të një komete në histori.

"Astrofotografia e përsosur është një përzierje e shkencës dhe artit. Jo vetëm që është teknikisht e sofistikuar dhe e projekton shikuesin në një hapësirë ​​të errët të thellë, por është gjithashtu tërheqëse dhe emocionale vizualisht," tha ai.

Juria vlerësoi më shumë se 3000 foto astronomike nga e gjithë bota.

/rtsh.al/