RTSH 24 Live

Bota

Kiev, 34.430 ushtarë rusë të vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë

23/06/2022

Kiev, 34.430 ushtarë rusë të vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Rreth 34.430 ushtarë rusë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit, nga të cilët 200 në 24 orët e fundit: këtë e ka bërë të ditur ushtria e Kievit, raporton ANSA.

Në përditësimin e saj për humbjet e pësuar nga Moska deri më tani, ushtria ukrainase tregon se janë rrëzuar gjithashtu 216 luftëtarë, 183 helikopterë dhe 620 dronë.

Përveç kësaj, forcat e Kievit pretendojnë se kanë shkatërruar 1,504 tanke ruse, 756 artileri, 3,632 automjete transporti të trupave të blinduara, 137 raketa lundrimi dhe 14 anije.
 
/rtsh.al/