RTSH 24 Live

Bota

KE thirrje Kinës: Luaj konstruktiv për vendosjen e paqes në Ukrainë

25/05/2023

KE thirrje Kinës: Luaj konstruktiv për vendosjen e paqes në Ukrainë

Komisioni Evropian i ka bërë thirrje Kinës që të luajë një rol konstruktiv në vendosjen e paqes në Ukrainë pas deklarataës së një diplomati të lartë të Bashkimit Evropian se ka takuar të dërguarin e Kinës Li Hui.

BE pret që Kina, si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të luajë një rol konstruktiv (…) dhe të kujtojë nevojën për të respektuar parimet e sovranitetit, pavarësisë dhe integritetit territorial (…) duke tërhequr pa kushte të gjitha forcat dhe ushtrinë. pajisje nga i gjithë territori i Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht”, thuhet në një deklaratë të BE-së.

Javën e kaluar, Li Hui vizitoi Ukrainën dhe takoi Zelenskyy dhe pritet të vizitojë ministrin e Jashtëm rus Sergey Lavrov të premten.

/rtsh.al/